Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Tolkienův methalll

J. R. R. Tolkien položil základy fantastice jako takové, a proto se není čemu divit, že spousta kapel čerpá inspiraci z jeho světa. Překvapivě je v rozsáhlém seznamu těles, které více či méně Tolkienovy příběhy ovlivnily, nejvíce zastoupen black metal. Člověk by čekal, že fantasy kulisy Středozemě jsou jako stvořené pro nějakou heavy/power nakládačku. Není tomu tak. Zdá se, že Mordor a zlo bylo to, co hudebníky fascinovalo.

Počátky Tolkienova vlivu jsou patrné už u Led Zeppelin (skladby The Battle of Evermore a Ramble On). Netrvalo dlouho a osudy ze Středozemě nebyly spíše vyjímkou, která zdobila tu či onu skladbu, ale lokace a postavy se dostaly i do názvů kapel.  Například Cirith Ungol se vezli na vlně NWOBHM (New Wave of British Heavy Metal) a členové byli nadšenými fanoušky fantasy, což mluví samo za sebe.

Jedno z nejlepších alb Blind Guardian – Nightfall In Middle Earth nese, jak už je z názvu patrné, naprosto zřejmý prvek fascinace nad Tolkienovými reáliemi.  Album kromě muziky obsahuje mluvené pasáže, které vypráví útržky Silmarillionu.

A konečně zábavná část. Extrémní metal. Od svahů Hory Osudu (Amon Amarth), přes pláně Gorgoroth. Postupující nákaza Mordoru je nekonečnou studnicí inspirace. Varg Vikernesův projekt Burzum se měl původně jmenovat Uruk-hai. Současný název kapely znamená v řeči Mordoru temnotu. Za zmínku určitě stojí i rakouští Summoning, kteří by bez mytologie a reálií Středozemě nejspíš nenapsali ani řádku.

A jsou to právě jazyky uměle vytvořené Tolkienem, které v nekonečném seznamu inspirovaných kapel převládají. Zvláštní tvrdost, exotičnost a skryté zlo, které z názvů sálá by přehlédl jen blázen. Několik nářečí elfštiny, okrštiny, trpasličtiny a v neposlední řadě taky černá řeč Mordoru. Právě ona exotika umožňuje krom faktografického významu slova zobrazit i pocit. Proto si člověk, kterému řeknete o Gorgoroth představí zlo a temnotu i přesto, že o kapele v životě neslyšel. Název ukrývá skrytou hrozbu.

Téměř každá důležitá reálie Tolkienova světa má svůj hudební ekvivalent v metalu. Proto najdeme kapely jako Isengard, Ringwraith, Dol Guldur, Agarwaen, Cirith Gorgor, Nazgul, Angmar aj. Nicméně kapel, které celý svůj koncept, tvorbu a stylizaci zasvětili Středozemi je pekelně málo. Přitom studna inspirace není ani zdaleka prázdná.

Tento fenomén je v hudbě dost ojedinělý. Samozřejmě, že se řady kapel inspirují různými událostmi, ať už se jedná o mytologii, historii nebo kulturu. Nikde ale nenajdete tak masovou inspiraci jedním „světem“. No uznejte sami, kolik kapel přijalo tematiku Hvězdných válek, Star treku, Warcraftu nebo Conana. Směšně málo oproti skřetím hordám, které se realizovaly prostřednictvím Středozemě.

Calo anor na ven!

 

Autor: Nesthor

Reklamy

3 komentáře

  1. Jen bych ještě dodal pro úplnost, že i významná rocková formace Rush v počáctích své tvorby složila skladbu Rivendell, na albu Fly by Night.

    Únor 28, 2011 (5:52 pm)

  2. Pingback: Tematický methalll – část I. « methalllblog

  3. Pingback: GRRMethalll – aneb Písně ledu a ohně a oceli « methalllblog

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s