Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Lampa nebo tranzistor?

Tímto článkem otevírám rubriku technika, kde se budeme zabývat různými hejblaty sloužícími k produkci metalové hudby. A čím jiným začít, než archetypálním sporem, který sice oproti jiným sporům (spor duše s tělem, vody s vínem, hádání Prahy s Kutnou Horou 😀 ) není příliš starý, zato vážnosti má až za hrob. Budeme hovořit o sporu lampy s tranzistorem.

Většina muzikantů mi dá jistě zapravdu, že pokud chcete muzicírovat dobře, jenom talent a nápady nestačí. Dříve nebo později se dostanete do bodu, kdy se bez solidní výbavy prostě nehnete a budete za čubku, co ji oklátí kdejaký pitomec. V případě nás kytaristů je to moment, kdy už nám naše kdysi parádní 60W combo, které jsme si pořizovali s tím, že ho využijeme jak na domácí cvičení a zkoušky, tak na klubové hraní (ano, nechali jsme se oblbnout dřistama na kytary.cz) připadá jako dementní chrchlací krabice. Zvláštěpak poté, když člověk dostane možnost si zahrát na něco většího, řvavějšího a dražšího.

Metal se nehraje na komba. Metal se hraje na stacky. Jednak proto, že jsou hlasitější a jednak proto, že jsou větší a dají se z nich budovat celé stěny, sloupce, řady… co si vzpomenete. Jako když jste si jako malí hráli s legem či kostkami, stejný princip, ovšem za větší prachy.

Takže dejme tomu, že už máme bednu, či bedny s reprákama, ty jsou hotovou alchymií samy o sobě, o které se teď ovšem šířit nebudu, a potřebujeme ještě cosi, co je donutí řvát jako stádo krav v posledním tažení, tedy zesilovač. Kytarové zesilovače jsou bezva věci. Mají hodně čudlíků, páček, knoflíků a zděří. Někteří to berou tak, že čím víc čudlíků, tím líp, jiní zase mají rádi málo čudlíků, protože to nechtějí moc řešit.

Zesilovače jsou vzásadě dvojího druhu: Elektronkové, alias lampy, a tranzistorové, alias tranďáky.

Lampová konstrukce je starší, má fůru nevýhod, vyžaduje pravidelnou údržbu, většinou je to drahé jak piča, ale má – a teď nebudu říkat typický nebo specifický, ne, řeknu to rovnou: má ten zvuk, co mají všichni rádi, co se všem líbí a je důvodem, proč se metal hraje na el. kytary a ne na okaríny, činelky a ozvučná dřívka (i když třeba etnometal… 😀 ), a také, proč se lampové zesilovače vyrábějí dodnes a pořád mají odbyt, ačkoliv v jiných odvětvích techniky je elekronka považována za dinosaura dob dávno minulých.

Naproti tomu, tranzistorová konstrukce je novější, o mnoho levnější, blbuvzdorná, bezúdržbová, ale zvuk co z toho leze prostě pro valnou většinu muzikantů není to pravé. Ačkoliv se např. firma Randall pořád nevzdává a neustále produkuje zesilovače na bázi tranzistorů, o kterých tvrdí, že mají zvuk jako lampy, stejně je to jen více, či méně zdařilá imitace – a už samotné slovo imitace – nápodoba – dává jasně najevo, že jde o snahu napodobit něco jiného. Prostě s pomocí tranďáků a elektroniky simulovat klasickou elektronku.

Výsledkem randallovského snažení jsou pak hybridní konstrukce (řady T2 a V2) využívající jak tranzistory tak elektronky, které jsou i zvukem někde mezi. Není to tak hajzlovité jako tranzistor, ani tak bugroidní jako lampa. Něco mezi. Někomu to může sedět, někomu ne, to je věc vkusu. I cena je tak nějak mezi – dražší než trandy, levnější než lampy.

Nevím který hajzl vůbec vymyslel spor elektronky s tranzistorem, ale postavil bych to spíš takhle: pro někoho, kdo se teprve učí hrát, popř hraje nějaké kokotiny u sebe doma v pokojíku, nemá cenu investovat prachy do drahého lampového vybavení. Tomu bude stačit tranďák nižšího výkonu za pár šupů, do kterého si může hodit sluchátka, aby nerušil rodiče při souloži v sousedním pokoji, může si k němu připojit mp3 nebo komp a cvičit s tím atd, to u lamp zpravidla není. Pro někoho, kdo už toho má odehráno víc, koncertuje a potřebuje pořádný volume a současně dobrou barvu zvuku, jednoznačně lampa, protože i levnější lampy, pokud se dobře poštelujou, mají lepší zvuk než drahé tranďáky. Samozřejmě jsou i výkonné tranzistory, ale ty stejně mají všichni jenom jako zálohu, pro případ, že by lampa na koncíku bouchla.

Takže až třeba budete chtít pořídit aparát, nedbejte moc keců na fórech, a už vůbec ne na stránkách prodejců, ti chtějí ty svoje pytloviny především prodat, takže vám nikdy neřeknou: má to na hovno zvuk, hraje to jak z prdele, škvrčí to, pár měsíců na to budete hrát a pak to začnete nenávidět. Uvědomte si, co chcete hrát a kde, a podle toho zvolte, co vám sedne. Ovšem podotýkám, že kdo jednou spatří záři výkonových elektronek, ten pak už napořád bude nahlížet na tranďáky jako na zboží 2. kategorie 🙂

Autor: orgebanger

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s