Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Nevermore – The Obsidian Conspiracy

Na novou desku králů progresivního metalu jsme čekali pět let. Pět let, které nám stěží ukrátilo koncertní DVD a sólové album frontmana Warrela Danea. Někteří z vás už možná tuší, o koho se jedná. Není to nikdo jiný, než borci ze Seattlu – Nevermore. Začátek června na svých vřelých křídlech přinesl nové album. A The Obsidian Conspiracy není nic menšího, než deska roku!

Album je přitom v rámci tvorby kapely docela netradiční. Warrel má mnohem víc prostoru pro tklivé vokály, skladby nepřesahují délku pěti minut (jak bylo u Nevermore dobrým zvykem). Ze hry kytaristy Jeffa Loomise se jednoduše posadíte na prdel. Co riff, to majstrštyk. Zběsilý shredding střídají akustické vyhrávky. Celkový koncept změkl. Jak sleduju, tak je to poslední dobou trend u více kapel. Jenže tady to vůbec nevadí. Ba naopak, táhlé drásavé melodie v sobě skrývají přílivy emocí. Kompozice je členitá jak horský masiv a stejně tak pevná, protože i přesto, že se kapela pustila do pár experimentů, stále sázejí na jistotu a osvědčené postupy. Album si uchovává to skvělé kouzlo, při kterém si ho oblibujete tím více, čím víc jej posloucháte. Najdete na něm vše, od znepokojivého, pomálého The blue marble and the new soul, až po frenetickou titulní píseň The obsidian conspiracy, při které se divím, že kytara pod Jeffovými prsty nevzplála. Nebudete věřit vlastním uším, až se skladba She comes in colors promění z tesklivé akustické meldie na naprosto ohlušující nářez. Metací Your poison throne pak bude určitě koncertní hitovkou.

Když už jsme u těch koncertů. Nevermore letos navštíví tuzemský Brutal Assault.

The Obsidian Conspiracy je skvělost nad skvělost. Atmosféra, pocity, technika, nic z toho nemá téměř žádnou vadu na kráse. Bez váhání hodnotím 9,5/10 a pro mě je tenhle počin deskou roku 2010.

Autor: Nesthor

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s