Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Parental Advisory – Explicit Content

Mnozí z vás už někdy nejspíš viděli charakteristickou černobílou nálepku, která upozorňuje před nevhodným obsahem. Varování všem rodičum, že nové album, které si jejich milovaný capart koupil, obsahuje sex, drogy a rock’n roll. A možná míň z vás už ví, že za touhle krásnou ozdobou stojí, jak už to tak bývá, metal.

Pohádka začíná v roce 1984, kdy Tipper Gore, manželka politického hovada Al Gora, poprvé zaslechla text písně Darling Nikki od Prince. Zmínka o masturbaci byla dost na to, aby se Tipper zvencla a jako správná hysterická pizda začala dělat povyk. Aktivně založila PMRC (Parents music resource center). Samozřejmě, že nápad označit hudbu tímto varováním, aby se k němu nedostali mladší 17 let, je celkem rozumné. Přece jenom některé texty a přebaly alb jsou dost hardcore. Ale to, že vše skončilo jen u nálepek, není zásluha Tipper. Ta měla mnohem radikálnější plán.

PMRC nebylo nic jiného, než sdružení frigidních paniček, které něměly nic jiného na práci, než držkovat. Sestavily seznam patnácti písní (známý jako Filthy fifteen) a každou označily podle toho, jakého prohřešku proti společnosti se dopustila. Samozřejmě, že vše bylo řádně doprovázeno haldou keců o tom, jak rocková hudba může za zvýšený počet obětí znásilnění atd. Během několika slyšení, navrhlo sdružení hyder (PMRC)  dost hovadské řešení – označit alba nálepkami, které jasně varují před jejich obsahem a prodávat je pouze podpultově a na požádání. Nemluvě o zákazu hraní v rádiích.

Frank Zappa (Giants), John Denver a Dee Snider (Twisted Sister) bylo trio rytířů, kteří se postavili na odpor. V momentě, kdy k senátnímu slyšení přišel Dee Snider v otrhané džínové vestě, se zbytky make-upu a naprosto ztřeštěným hárem a začal ze zadní kapsy upnutých džínsů vytahovat zmuchlaný papír, na kterém měl napsanou řeč, mysleli si PMRC, že mají vyhráno. Jenže omyl.

Dee naprosto brilantně smetl každý argument a během projevu stihnul Tipper nazvat nevyřáděnou sadomasochistkou. Slyšení bylo u konce a metal zvítězil. Nicméně na tento popud začali umělci dobrovolně označovat své desky, protože jak už jsem zmiňoval, není to zas tak špatný nápad. Podstatné je, že se nekonala žádná cenzura, kterou PMRC navrhovalo. Klasický černobílý design, který známe dnes byl zaveden v roce 2000.

Mimochodem Twisted Sister jsou headlinery letošních Masters of Rock a bude to revoluční show, protože vystoupí v ČR poprvé za celou svoji dlouhou historii.

Autor: Nesthor

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s