Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Zběsilost v srdci, aneb GRINDCORE!

Asi se ptáte, co na blogu věnovaném metalu dělá článek o čemkoliv, co končí na -core. Tady se nejedná o učesané hochy v košilkách s lespaulkama hrající vypalovák v obýváku v rodinném papundeklovém domku na americkém předměstí, kde probíhá teenagerovská kalba a bikini girls si patlají šlehačku na kozy, to tedy rozhodně ne. Grindcore je nekompromisní vyjebanost, nad kterou by se červenal i Hitler.

Na grindcore se dá nahlížet všelijak a vnímat ho jako nějaký ostře  vyhraněný žánr je nemožné, proto se o to ani nesnažme. A těm, kteří se o to přece budou snažit, posílám pohlavek, kopanec do prdele a ránu elektrickým proudem o napětí 220V 😀 . Grindcore je plynulé kontinuum směřující od death metalu (např. Dying Fetus) do úplné prdele (Spermswamp). Rovněž je to plynulé kontinuum mezi tím, co by posluchač se zbytky zdravého rozumu označil za hudbu (např. Dying Fetus), a pouhým neuspořádaným ruchem (Spermswamp 😀 to jsem vás s těmi příklady vysral, co?). Pojďme si tedy ukázat několikero umělců, kteří grindujou.

Již jsme zmínili Dying Fetus, kapela americká, ani nevím, proč jsem je označil za grindery, asi tou vyjebaností skladby. Ale v podstatě by se dalo hovořit o death metalu s grindovým nádechem. Solidní nářez, gore a solidní technika hry. Komu se líbí Cannibal Corpse, tomu se bude líbit dost možná i tohle. Kdo tohle už nepovažuje za poslouchatelnou muziku, dál by se asi moc pouštět neměl… no vlastně nikdo takový by na tenhle blog ani nelezl 😀 no nic.

Dobře, řeknete si, co nám ten šulin tady kecá o grindcoru a dává sem death… Dobře, vy hajzli, toto byla jen základna, se které se teprve odrazíme do řádné grindcorové bažiny. A začneme na domácí půdě. Klasiky českého grindcoru jsou pražští Hermaphrodit, jejichž tvorba je již dnes legendární. Nebrali si servítky, pořádně do toho řezali, texty plné krve, vnitřností, hoven, deformovaných genitálů, atd. atp. Jejich písně, jako např. Deformace konečníku, Zvracení ovocného jogurtu Danone, Amputace ztopořeného penisu, Fekal party, aneb hoši z gayklubu si olizují prdel, co by na to řekl Radim Uzel?, nebo třeba Chrlení krve natrávené kyselinou solnou v žaludku. Z hlediska českého grindu i metalu kapela nepominutelná a kdo ji nezná, nechť si  doplní vzdělání. Do tohoto článku jsem vybral skladbu z alba Fekal Party, jež slove Interrupce, defekace, kašovitá stolice.

A nyní zamiřme do anglofonního prostředí, jež dalo vzniknout kapele, která svým projevem jasně ukázala, že k produkci řádného rachotu není třeba dbát na nějaký hudebnický um, rytmus, strukturu skladby a jiné zbytečnosti. Vždyť jejich první „tvorba“ byly vlastně živé improvizované performance. Potřeba oddělovat skladby mezerami, dávat k nim texty apod. Vznikla až později. Řeč je o generálním magorovi, známém pod jménem Seth Putnam a jeho tříčlenném souboru Anal Cunt, což bychom česky přeložili jako anální kunda. Nejprve shlédněme ještě něco ze starší doby, kdy běsnění pánů hudebníků bylo omezováno vlastně jen hmotnými překážkami, jako je např hrana pódia:

A teď něco z novějších věcí. Samozřejmě, že si jako řádní američtí magoři berou na paškál všechno, co vzbuzuje odpor a kontroverze: násilí vůči dětem a zvířatům, gore, mysogynismus, Hitler… Z  nepřeberného množství krátkých skladbiček s uhozenými názvy jsem pro vás vybral písničku I Sold Your Dog to a Chinese Restaurant. Asi ho ten soused už sral, no…

A pojďme k další bandě magorů, kterými je tentokráte kapela Torsofuck, s velice zajímavě jednotvárným vokálním projevem, v němž se nedají žádná slova ani tušit, což je škoda, protože texty jsou velmi zajímavé, neřkuli výpravné. Například ten o docela nevinném výletu do Afriky, který pro chudáka synka skončil velmi špatně… Raped By Elephants!

I v jižní Americe to grindem a alkometalem žije. Důkazem toho je formace Larva Fecal. Zde je záznam přímo ze zkušebny, název skladby Por el culo te voyadar by se dal do češtiny přeložit jako narvu ti to do prdele.

Bylo by ovšem velikým omylem si myslet, že vyjebanci a magoři jsou jenom v Americe. Jedna taková zvlášť vypečená banda se vyskytuje poblíž naší západní hranice. Svojí hudební produkcí vypadají na celkem sympatické hochy, kteří nezkazí žádnou srandu, a prdel umí udělat naprosto ze všeho. Německé uskupení Excrementory Grindfuckers se nezřídka vyskytuje i na velkých festivalech, a myslím, že byli i u nás, tušim na Brutalu, nevim, to jsem je ještě neznal. Z nepřeberné řady rozličných hajzlovin jsem vybral Kniggebashing z peckovního alba Bitte nicht vor den Gästen.

Jinak tahle kapela dělá i celkem solidní grindové covery na známé melodie. Jedna za všechny:

Po běsnění německém se na závěr vraťme opět do vlastí českých, kde o grind není nouze. Nutno přiznat, že Hermaphrodit už nějaký ten pátek nerajou, ale to neznamená, že je zde mrtvo. Vždyť tady je Škoda 120, která předvádí solidní mazec.

A pokud si myslíte, že hůř být nemůže, že tohle je úplné dno všeho a zvládli jste  se tímhle elaborátem pročíst až sem, vězte, že jste na omylu. Úplné dno totiž teprve přijde. Pochopitelně, žádné dno není nikdy dost hluboké a  je jenom otázkou času, než se objeví ještě větší magor a udělá něco ještě horšího. Nicméně, absolutním dnem u mně zatím stále je one  man projekt s názvem Spermswamp. Již samo jméno hovoří samo za sebe a o „muzice“ nemá ani cenu hovořit, to se musí slyšet.

Autor: orgebanger

Reklamy

6 komentářů

 1. nesthor

  Dodám, že Excrementory fuckers navštíví letos v létě Brutal Assault.

  Březen 4, 2011 (10:06 am)

 2. Stvoření

  Hele, já ti do toho nechci kecat.. ale grindcore je spíš Napalm Death, Nasum a tak podobně. 🙂 Tohle má spíš strašně blízko ke gore a podobným prasárnám.

  Březen 26, 2011 (5:42 pm)

 3. ne ne ne neeeee i tohle je grajndkooor 😀 navíc Napalm každý zná, ale Spermswamp?

  Březen 31, 2011 (6:56 am)

 4. Pingback: Excrementory Grindfuckers – exkluzivní rozhovor s kultovní Party-Grind bandou. « methalllblog

 5. jakub grinder svoboda

  hoši sorry ale jestli tady někdo píše že GORE je prasárna tak to potěš prdel patří to ke grindu patří sice trochu brutalní pojmi to v tom má to se nehádám jo a jinak já za grin povážuju:Napalm death,haemorrhage,dying fetus,magrudergrind,general sugery,exhumed atd. gore 🙂

  Listopad 28, 2011 (5:40 pm)

 6. madly

  a co takhle čeští Reek of shits ? škoda že už nehrajou…

  Květen 16, 2012 (11:16 pm)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s