Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Digitech Death Metal

Možná se vám to už stalo: neměli jste prachy na pořádný zes nebo kombo, výsledkem čehož je skutečnost, že jeho zkreslený kanál zní blbě a nemá dost gainu. Můžete na to hrát tak maximálně blues ale rozhodně se to nedá pořádně vohulit. Měl jsem před lety problém podobného ražení. když jsem si pořizoval svůj první aparát Laney LX65R, jeho zkreslený kanál přestal dostačovat mým potřebám, protože jsem záhy přitvrdil styl. Nutno dodat, že jinak je Laney LX65R celkem bezproblémový a spolehlivý apec, který to, nač je dělán, zvládá dobře, ale k věci: Zkreslený zvuk bylo třeba něčím dokrmit. A tím se dostávám k Tipu dne pro začínající kytaristy. Dnešní Tip dne vám přináší Ass to Mouth Inc., Sticky Smelly Diarrhea ltd. a Your Grandfather’s Balls.

Firma Digitech má jednu úchylku. Vyrábí spoustu malých krabiček, do kterých se dají strčit ze svou stran dráty, dá se po nich šlapat, a když knim ze správných stran připojíte kytaru a zesilovač, ovlivňuje to zvuk, co se pak line z reproduktoru. Pochopitelně není v této branži jedinou firmou, notoricky známí krabičkáři jsou např. také Electro Harmonix nebo Boss. Dnes vám představím krabičku Death Metal, na kterou jsem hrál nějakých cirka bratru 6 let a za tu dobu jsem prověřil řadu jejích vlastností.

Na úvod dlužno dodat, že nejsem žádným úchylným krabičkářem a raději než prkno plné pedálů přes celé ocením spíš, když mám všechno pěkně pohromadě na dvou třech pedálech a nemusím se s tím srát. Z téhle pozice je tedy jasné, že pro hračičky čudlíkáře krabičkáře specialisty jsem něco jako sliz, který na počátku vyplavilo moře. A je to pravda, ke krabičkám mě totiž přivedla nouze, nikoliv touha jich mít co nejvíc.

A co tedy Digitech Death Metal nabízí? Jeho název je nepřehlédnutelný a má stigma: asi to bude vydávat řádný randál.  Je to tak. Jde o bytelnou kovovou krabičku, kterou se v případě potřeby dá někomu třeba i rozmlátit hlava. Vydrží fakt všechno. No možná atomovou bombu v bezprostřední blízkosti ne. Dá se napájet buď trafem nebo 9V baterkou, se kterou je to schopné fungovat 6-8 hodin v kuse, záleží na typu baterky. (Pozor, když dohrajete a napájíte to baterkou, nezapomeňte z toho vytáhnou šňůry, jinak se to vybije.) Zprava je vstup pro nástroj, vlevo jsou dva výstupy. V manuálu se dočtete, že output 1 je určený do komba nebo hlavy, zatímco output 2 je do mixu. Bez ohledu na to si můžete oba výstupy spojit s čím chcete, je to celkem putna. Já jsem měl Death Metal zapojený nejčastěji mezi kytarou a kombem. Output 1 potom zněl jako strašný syčivý řezavý pilovitý bordel, output 2 měl celkem solidní brutálně zkreslený středový zvuk. Při zapojení na efektovou smyčku mi zase víc vyhovoval output 1, dvojka měla v tomhle druhu zapojení zvuk jak z prdele.

Kromě toho se celkový zvuk efektu dal dokroutit čtyřmi čudlíky: level (hlasitost), low, mid, high (basy, středy, výšky). A to je všechno! Kdo čeká něco, čím se nastaví míra zkreslení, nějaký čudlík s popiskem drive, popř. crunch nebo gain, čeká marně, protože tam nic takovéo není. Žádná polovičatá řešení zde neexistují, buď je krabička vypnutá a hraje to čistě, nebo je zapnutá a hraje hraje to s brutálním zkreslením. Pěknou ukázku toho, jak to asi zní, můžete nalézt přímo na stránkách výrobce zde.

Pochopitelně, je to pedál, takže zkreslení nikdy nebue takové jako u pořádné hi-gain hlavy, určité souzvuky s tím zní dost „špinavě“ ale pro začínajícího hráče, ktému jde především o řádný randál a až v druhé řadě o techniku hry, je to věcička více než vhodná. Tolik tedy Tip dne. Keep banging! A zas příště.

Autor: orgebanger

Reklamy

2 komentáře

  1. Sisyf

    Tohle je jedna z nejhorsich zkreslovacich krabicek vsech dob. Neni to dobry vubec na nic… Stay away

    Duben 4, 2011 (3:33 pm)

  2. tohle je jeden z nejhorších komentů všech dob. není dobrý vůbec na nic… stay away

    Duben 4, 2011 (11:43 pm)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s