Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Sejtn… freedom…

V každé kultuře existují dva druhy celebrit. Jedni jsou známí tím, že jsou skvělí a revoluční umělci. Tenhle typ všichni milují. Filmoví nadšenci sbírají celovečeráky se svým oblíbeným hercem. Hip hopeři si perou své oblíbené pytlovité hadry, ušité oblíbeným čínským dělníkem. Kytaristi si lámou prsty nad oblíbeným sólem, svého kytarového boha a sportovci od rána do večera trénují, aby jen trochu zvládli techniku svého idola, který se s ní narodil. Dobré je, že ať už je vaším vzorem kdokoliv, snaha přiblížit se k němu vás většinou posune vpřed. Budete lepší herec, kytarista, hip hoper, sportovec, i když v podstatě napodobujete práci někoho jiného. Ale aby motor začal pracovat, potřebuje jiskru.

Pak je tady druhý typ celebrit. Ty, které si slávu vydobyly ani ne tak uměním, jako skandály a kontroverzí. V tomhle případě většinou není dobré své vzory napodobovat, protože můžete skončit mrtví se smetákem v prdeli a obličejem zabořeným v hromadě koksu. Jedním z nich je kardinální vyjebanec, o kterém se budeme dneska bavit. Gaahl, bývalý člen obskurní black metalové sestavy Gorgoroth, který byl mimo jiné odsouzen na čtrnáct měsíců ve vazbě po tom, co mučil nějakého týpka, ale všechno pěkně popořadě.

Předně se omlouvám všem „blackmetáčům“, ale black metal prostě není můj šálek krve. Z jednoho prostého důvodu. Valná většina kapel má naprosto dementní produkci. Nevím, jestli to má být „větší zlo“, když se deska nahrává někde v zaprděném kumbálku na mobil. Proto by mimochodem zasloužil Varg Vikernes zavřít zpátky do lochu. Jeho opus magnum Belus, má zvuk natrženého řitního věnce. A jak uvedl King, basák Gorgoroth: „Není to o hudbě, ale o zprávě, kterou přínášíme a tou je hlásání slova Satana.“ Z toho hlediska tak nějak vyplývá, že pokud se s ideoogií neztotožňujete, nějaký hudební orgasmus vás asi nečeká. Ale názory stranou, dnešní pozornost věnujme Gaahlovi.

Nebudu vás zatěžovat blbostma, jako je jeho skutečné jméno, v jakých prdelovicích se narodil a co je jeho oblíbený toaletní papír. Stejně vás zajímá jen kontroverze. Co se skrývá za pomalovanou maskou nejzlejšího člověka na zemi (jak uvedl časák Terrorizer) se snažil odkrýt dokument True Norwegian Black Metal. Z něj se člověk dozvěděl, že Gaahl je v Norsku něco jak Hitler. Ultimátní zlo, kterému se lidé vyhýbají, a které představuje permanentní nebezpečí. A stejně jako vše, co se vymyká dennímu pořádku, i Gaahl přitahuje novináře hudebních médií a black metalu tak získává pořádnou dávku pozornosti. Některým stačí fakt, že od školky do svých osmnácti let chodil do místní školy jen s jedním dalším klukem, se kterým se nikdy nebavil, a který v osmnácti spáchal sebevraždu. Známější je ale svými výroky a postoji. Problém nastává, když je seřadíte. Zjistíte tak, že si některé z nich navzájem protiřečí.

„Křesťanství je založeno na ukradených duších a životech, a proto by mělo být vyhlazeno vše, co jej přestavuje.“ Notoricky známý je jeho boj proti křesťanství a otevřený souhlas se sérií vypálených kostelů v roce 1992.  Gaahl striktně odděluje ideologi Gorgoroth od své vlastní. Obě mají něco společného a tím je nenávist k „ovcím“, které slepě následují své vůdce. Aura strachu, kterou se obklopil je způsob, jakým odděluje masy, které se chtějí nechat vést a jednotlivce, kteří jsou schopni se vlády ujmout. Částečně také opovrhuje vlastními fanoušky, protože je mezi nimi spousta lidí, kteří obdivují jeho kult a berou jej za svůj vzor, což je přímo v rozporu s ideologií elity, kterou Gaahl propaguje. Nutno dodat, že do stejného pytle hází i fanoušky, kteří black metal poslouchají „jenom kvůli hudbě“. Protože black metal je přece válka.

„Jediným správným Bohem je ten uvnitř každého člověka, uvnitř všeho. To je jediná věc hodna nazvání bohem. Ne ta po moci toužící entita, která ti rozkazuje co máš a nemáš dělat, která po tobě chce, aby ses jí klaněl a dělal co ti řekne. Bůh je v přirodě a příroda vždycky poroste. To je síla všeho života. Růst.“ Gaahl byl dlouho mylně považován za satanistu. Je to hlavně díky nenávisti ke křesťanství, jakožto největší institucí, která vede nekonečné zástupy ovcí. Podporuje vyhlazení křesťanských a semitských kořenů (neuvadí jestli to myslí obrazně, nebo doslova) a v jednom rozhovoru řekl: „Obávám se, že black metal a jeho anti-křesťanství a nihilismus mohou neutrální lidi obrátit ke křesťanství, protože to je věc, které rozumí a kterou nechtějí ztratit. Myslím si, že to je špatný postup.“ Gaahl přitom nechce nikoho vést ani navádět. Podle jeho slov jsou všechny zprávy napsané tak, aby je pozorný čtenář přečetl (obrazně myšleno ke Gaahlově ideologii, nikoliv k textům. Gaahl je nikdy nezveřejnil). Údajně i Gaahlova homosexualita je způsob, kterým se vzpírá Bohu.

Člověk si řekne – no dobře, tak nějaký magor, který se moc neliší od ostatních severských „blackáčů“, proč je kolem něj tolik humbuku? Předně je to hlavně díky jeho roli v Gorgoroth, jakožto „nejčernějšímu hudebnímu tělesu“. Kupříkladu jejich slavný koncert z Krakowa v roce 2004 s názvem Black mass. Policie držela nahrávky z „živáku“ celé čtyři roky, než se popotahováním po soudech dostalo DVD na světlo světa. Osmdesát litrů ovčí krve, ovčí hlavy nabodané na kůlech, ukřižovaná nahá těla, pentagramy a spousta obvinění ze strany Polska. Co je skutečně strašidelné – na nahrávce nikdo „nepaří“. Všichni postávají, ruce ukazující ďáblovy rohy vzhůru a… stojí. Srát nějaké hlavy a krev, to považuju za dobré divadlo, ale fakt, že na metalovém koncertě nejsou první dvě řady headbangerů, kteří svým zpoceným hárem máchají na všechny strany je děsivější, než cokoliv jiného. Tady skutečně nejde o muziku, ale o poselství. A Gorgoroth v čele s Gaahlem nepřinášejí květinky, duhu a poníky.

„Překročil mé hranice, takže já mám právo rozhodnou, jaký bude trest.“ V roce 2005 byl Gaahl odsouzen ke čtrnácti měsícům vězení a k pokutě ve výši 30 400$. Nejprve vám popíšu, v co se kauza za těch pár let proměnila. Gaahl údajně v sebeobraně zmlátil nějakého typuse, přivázal jej doma na židli, kde jej šest hodin mučil, drtil mu varlata, fackoval jej a zpíval mu norské ukolébavky, zatímco zachytával do hrnku jeho krev, kterou oběť nutil pít a vyhrožoval, že jej obětuje.  Soudně je potvrzeno „pouze“ extrémní násilí a Gaahl uvedl, že krev do hrnku zachytával proto, aby neměl zasviněný koberec 😀 Na dotaz, proč muže týral tak dlouho, odpověděl: „Je to jako s obrazem. Nemůžete přestat malovat, dokud není dokončen.“ A nebylo to první obvinění z násilí, kterému vokalista musel čelit.

Poslední dobou hrůzostrašný kult kolem Gaahla upadá. Možná je to proto, že opustil metalovou scénu a žije v kompletní izolaci a bez elektřiny, popíjí víno a maluje obrazy. Každopádně čím dál víc se o Gaahlovi spekuluje, jako o člověku, který se v momentě, kdy se mu dostanete přes děsivou skořápku, stává malým klukem, sedícím na Nietzscheho klíně. Kol a kolem je Gaahl zosobněním kontroverze a dalo by se o něm diskutovat dnem i nocí, ať už jako o hudebníkovi, nebo jako filosovi, který v jednom rozhovoru uvedl obdiv k Vargu Vikernsovi, Adolfu Hitlerovi, Juliu Caesarovi, Augustovi, Caligulovi a Nerovi, aby vzápětí, podle jeho slov označil: „negry, mulaty, a Musilmy za podlidi.“ Jedno se mu však upřít nedá. Přitahuje pozornost k metalu, což je v době, kdy v rádiích řádí hermafrodit Justin Bieber, setsakramentsky třeba.

A na závěr důvod, proč se článek jmenuje tak, jak se jmenuje. Gaahlova nejlepší hláška – Satan… freedom 😀 Mimochodem doporučuji shlédnout dokumenty True Norwegian Black Metal a Metal: Headbanger´s journey.

Autor: Nesthor

Reklamy

2 komentáře

  1. Stvoření

    Tak jsem nějak nepochopil smysl článku, ale nevadí. 🙂

    Březen 26, 2011 (9:05 am)

  2. Pingback: Jak se v Bodominjärvi zadělává na methalll « methalllblog

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s