Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Ride your music!

Audiosurf-orange_gameplay

Komukoli se může stát, že se mu to jeho oblíbené kytarové sólo v jeho oblíbeném songu jeho oblíbené kapely prostě začne trochu přejídat. A pak celá skladba, nedejbože celá kapela. Ale jen kvůli tomu, že už znáte každou notu a srdeční rytmus se vám automaticky sladil s kopákem, ještě samozřejmě nemusíte dotyčný hudební počin dávat k ledu. Jednu z možností, jak si (nejen) osvěžit zážitek z hudby, představuje prográmek zvaný Audiosurf.

Jedno je třeba říct na rovinu: Audiosurf je hra. Přestože nevykazuje spoustu znaků pro hru typických, je to hra a jako takovou je třeba ho brát. Pokud si stojíte za tím, že hraní her je čirá demence, stejně ho ale vyzkoušejte, stojí totiž za to.

Princip je jednoduchý – letíte v jakési vznášející se raketce (Wipeout-style) furt rovně a přejížděním mezi několika lajnami sbíráte barevné kostičky. Ty se v příslušných kombinacích eliminujou a vy dostanete hrstku bodů. Nuda? Ani náhodou. Na začátku si totiž vyberete libovolný zvukový soubor na svém disku a na základě toho se vygeneruje celá trasa. A jak to pak vypadá v praxi? ŠUKÉZNĚ. Co se mě týče, už je to teda dávno, ze začátku jsem tuším nevěřícně civěl na monitor, kde se mi v rytmu nevím-čeho odvíjela má první trasa. Vlnky ve slokách na každou první dobu, kostky se objevovaly do rytmu bicích (s velkou rezervou, ale co, nikdo není dokonalý), trať se mírně kroutila doleva nebo doprava, v pomalejších pasážích jsem začal stoupat do kopce, abych se pak na vrcholu v doprovodu nějaké další kytarové smršti spustil v mega rychosti z kopce. Kolem začaly lítat barvy, geometrické obrazce, toho si člověk ze začátku ani pořádně nevšímá, protože se snaží soustředit na trať, aby mu náhodou něco neuniklo – fakt super. Těžko se to popisuje, proto pro ilustraci jedno videjko (youtube je jich plný), tentokrát na mé oblíbené The Crusade od Trivium. A tahle trať ještě není z těch nejefektnějších, akorát záživná jak cyp.

Ještě něco ke hře samotné – máte na výběr ze tří různých obtížností a v rámci každé pak z několika různých herních módů. Podle obtížností se mj. i mění barvy a celková komplexnost prostředí, kterým projížídte, podle módů se kromě pravidel mění i modely těch minivehiklů, kterýma pak několik minut mrskáte ze strany na stranu. Módů je dost, v každém máte jiné výhody i podmínky a většinou jde prostě o to, abyste co nejintezivněji skládali bloky stejné barvy k sobě a dávali si pozor na kapacitu „zásobníku“. V tom jsou jiné jenom Ninja módy, kde je jenom jediný typ bloků ke sbírání, ale zato se musíte vyhýbat šedým, nahovno, nebodovým blokům. Tenhle mód mě nakonec vždycky bavil nejvíc, ale to je osobní názor.

Je to super. Zkuste to.

Pár posledních slov k Audiosurfu: Každopádně budete potřebovat Steam, aspoň pokud chcete hrát legálně. Demo seženete zdarma, Plná hra je momentálně „ve slevě“ za 5 euro. Není to moc peněz, to je celkem očividné. Kdo není držgrešle (nebo student VŠ), ten těch pár korun za takovouhle pecku dá, ale co si budem povídat, komu se nechce utrácet, cestu si dneska i tak najde poměrně snadno.

Je tady ale ještě jedna alternativa. Na této stránce se dá stáhnout free-ware (zdarma, ano) program Music Racer, což je ve zkratce prostě Audiosurf zdarma… Anebo není?

Není. Music Racer sice tam, kde „módy“ v Audiosurfu znamenaly spíše jinak vytuněné lodičky, přináší opravdu různé herní módy v pravém slova smyslu, což je fajn… Ale zbytek za moc nestojí. Třeba se to ještě výrazně zlepší, nechci vývojářům křivdit… Momentálně mi to ale fakt příliš atraktivní nepřijde. Grafické efekty téměř žádné, vygenerovaná trať je celkem na hovno, protože je plochá jak třináctka… A do toho ten KUREVSKY otravný zvuk při sbírání těch barevných blbin, co se povalujou na trati, který dost kazí i samotný dojem z hudby. A o tu jde co? O tu jde především.

Ať se rozhodnete pro jakoukoli variantu, rozhodnete se správně. Tak už jenom přeju příjemnou jízdu.

Autor: Parxer

Reklamy

One response

  1. no, ten zvuk v music racerovi je skutečně KHUREVSKY otravný 😀 zní to, ako když vemeš někoho pánví po hlavě 😀

    Duben 13, 2011 (12:29 am)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s