Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Lekce severské mytologie s Amon Amarth


Nedávno nám prdel nakopalo nové album Amon Amarth, plné brutálních a smrticích rifů. Kdo přežil nářez švédů bez úhony (nebo s menší sluchovou poruchou), jistě ocení i poetičtější stránku věci – a to texty samotných skladeb.

Protože se Amon Amarth jmenují podle Hory osudu z Pána prstenů (Amon Amarth je Hora osudu sindarským jazykem), zpívají samozřejmě o severské mytologii. Moment… to nedává smysl. Proč bych kurva zpíval o severské mytologii, když se jmenuju podle hory z Pána prstenů? No, raději nad tím moc nedumejme…

Nebojte se, nebudu se trapně pokoušet o překlad textů, spíš se pokusím o jakýsi jejich výklad. Co stojí v pozadí, jakých bájí a mýtů se týkají a tak podobně. Pro dnešek jsem si pro vás připravil příběhy o prvních třech vypalovačkách. Možná časem dojde i na další songy z alba, ale nic vám neslibuju.

Texty si, vy lemry, vygůglete, odkazy vám sem opravdu dávat nebudu. A songy samotné najdete na Youtube.

1. War of the Gods
Startovní song vypráví o legendární válce Ásů (Aesir) proti Vánům (Vanir). V dávné době existovali dvě rasy bohů – obyvatelé Asgardu, válčení bohové jako Odin, Thor či Tyr (prostě ti nejlepší týpci). Na druhé straně byli bohové úrody, plodnosti, moudrosti a tak podobně. Těmto padavkám se říkalo Vánové.

Válku rozpoutali pravděpodobně Ásové, když umučili kněžku a kouzelnici Vánů Gulliveg. Kráva si pouštěla hubu na špacír a vychvalovala, jak jsou Vánové bohatí a lepší. Odin se nasral, probodl ji svým mocným oštěpem Gungnirem a upálil ji. Gulliveg se znovuzrodila a tak ji probodl a upálil ještě jednou. A pak ještě jednou.
To už se mírumilovní Vánové neudrželi a došlo k první válce v historii světa. Jak se ukázalo, nebyli to žádní sráči. Vánové byli mistři magie a kouzel a válka dala zabrat oběma stranám – jak vládcům Asgardu, tak pánům Vanaheimu.
Válka trvala 10 let a žádná strana nemohla zvítězit. Tak se na to vykašlali, naplivali na znamení míru do hrnce, vyměnili si rukojmí a tím se spojili do jednoho mocného rodu bohů.
V songu se pak ještě vypráví o tom, že rukojmí u Vánů byli Höne a Mimr. Höne se stal vládcem Vánů, ale za nitky tahal Mimr (byl to takový Master of Puppets). No, tentokrát se rozzuřili Vánové a usekli Mimrovi hlavu.
Jenže Odin, ten největší frajer, pomazal hlavu bylinkama a přivedl ji zpátky k životu. A vždycky, když potřebuje Odin nějakou dobrou radu, je mu Mimrova hlava k dispozici.

2. Töck’s Taunt – Loke’s Treachery Part II
Tento song navazuje na Hermod’s Ride To Hel – Lokes Treachery Part 1 z alba With Oden on our Side. Je to pěkná historka o tom, jaký byl bůh Loki svině. Ale on za to nemůže, to ta jeho krev – jeho tatík byl totiž obr a obrové jak známo jsou pěkní parchanti.
Loki ohavným podvodem zabil milovaného boha Baldura/Baldera. Bladur byl ze všech bohů nejkrásnější, syn samotného Odina. Všichni ho měli rádi a milovali jej, takový to byl pašák.
Loki ho zabil spíš jen tak ze srandy, než z nenávisti. Když Baldur natáhl brka, smilovala se nad ním Hel, bohyně podsvětí. Slíbila, že pokud každá živá bytost proleje slzy smutku, vrátí ho zpátky mezi živé.
A Loki, jako by těch sviňáren nebylo dost, se rozhodl opět zkazit srandu. Proměnil se na hnusnou obří ženu Töck, což byla bezcitná mrcha, která nikdy nebrečela.
Text songu je pak monolog Lokiho alias Töck. Vysmívá se ostatním a doslova říká, že je mu/jí Baldur u prdele, ať jeho duše shoří v podsvětí, že on/ona brečet nebude.
Pokud budete chtít nenáviděným nepřátelům zkazit nějakou veselou pařbu, nezapomeňte Lokimu poslat pozvánku.

3. Destroyer of the Universe
Původně se tak mělo jmenovat celé album, případně se tahle písnička měla jmenovat Surtur Rising. Chytří z vás si domyslí, že Surtur bude ten ponižovač na obálce alba.
Kdo to ale vlastně je? Surtur je prastarý obr a jak víme, obrové jsou dávní nepřátelé bohů z Asgardu. Je předpovězeno, že během Ragnaroku se Surtur přiřítí z jihu se svým plamenným mečem, aby rozsekal Odina a jeho partu na kaši. Bude bojovat s Freyem, kterého úplně poníží. Jakožto ohnivý obr s sebou přinese plamen, který nakonec pohltí celou Zemi a zničí úplně všechno – plamen nakonec pozře i samotného Surtura.
Malou vadou na kráse této pěkné příhody je dovětek: na konci se svět znovuzrodí a přeživší bohové se ujmou vlády. Co dnes musí člověk (obr? bůh?) sakra udělat, aby zničil svět jednou pro vždy?

To je ode mě vše. Pokud vám to nestačí, jukněte na následující video, kde Johan Hegg vypráví celých 18 minut o albu Surtur Rising.

Richaaarrrd
(Už jsem spáchal i druhou část – najdete ji tady)

Nesthorovu recenzi na Surtur rising si můžete přečíst zde.

Reklamy

3 komentáře

  1. Wizzard-of-Gondor

    a pak „co tím básník chtěl říct“ 😀

    Duben 16, 2011 (9:54 pm)

  2. Pingback: Lekce severské mytologie s Amon Amarth – 2. část « methalllblog

  3. Pingback: Amon Amarth – Surtur Rising « methalllblog

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s