Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Psychomethalll

Tímhle dementním titulkem se v následujícím článku pokusím shrnout dvě docela nesourodé kapely, které však mají cosi společného. Jedna věc samozřejmě je, že obě hrajou svým osobitým způsobem metal. No a ta druhá – řekněme to takhle: skalním fanouškům se běžně stává, že upadají do tranzu, kdykoli zaslechnou, že se jejich metaloví bohové chystají do studia, do jejich vlasti nebo v podstatě kamkoli. Zatímco při poslechu výtvorů zmíněných dvou kapel může velice snadno do stavu hlubokého tranzu upadnout úplně kdokoli. A to velice rychle. Je to totiž fakt PSYCHO. 

.

Tool

Prvním kandidátem na titul vyjebanců století je americká partička šamanů, psychotroniků a okultistů Tool. Pokud by se jejich hudbadala nějak popsat, tak asi jako „nejasný hlubinný metal s vytříbenou okázalostí art rocku“, jak je uvedeno na české wiki. Ono je to ale jako vždy poněkud složitější. tool

Členové Tool jsou fakt povedená sebranka. Zpěvák Maynard James Keenan u sebe nosí vizitky na jméno „Jesus H. Christ“, ze svého pozemku odhání fanoušky paintballkou a ve volném čase se věnuje sbírání známek, vinařství a stand-up comedy; bubeník Danny Carey věnoval svůj život bicím a cestě magie a okultismu. Celý jeho set je zvenku i zevnitř vybaven spoustou diagramů, symbolů a magických kreseb, speciální meditační techniky se prolínají s jeho technikou hry. Samotný akt hraní na bicí je pro něj formou rituálu otevírání bran mezi světy a vyvolávání démona. No není tohle metal?

Hudba Tool je dost, dost specifická, ne zrovna jednoduchá (rytmus v singlu Schism popsal basák Justin Chancellor jako šestiapůlosminový – 6.5/8 -, který následně přechází ve všechny možné jiné), přesto s ní kapela sklízí od roku 1990, kdy se dali dohromady, obrovský úspěch. Jmenujme například tři Ceny Grammy. Ostatně se není čemu divit – tvorba Tool je bohatá, a to nejen po hudební stránce. Texty jsou promyšlené, různě zaměřené (náboženství, psychologie aj.) a dost psycho. Živá vystoupení jsou luxusní a taky dost psycho, no a klipy – ty jsou KHURVA PSYCHO, fakt. Ale stojí za to. Nicméně nejlíp si Tool užijete zdrogovaní, to je (smutný) fakt. Ostatně sami členové k tomu vybízejí. Tak rychle ubalte brčko a vychutnejte si Parabolu.

Sunn O)))

sunn

No a pak tu máme Sunn. Ty kokotinky v názvu tam mají být, nedivte se. Kde Tool a jiní přivádí své posluchače do tranzu postupně, správně volenými tóny, vibracemi a takovýma blbinkama, Sunn se s fanoušky neserou. Nasadí si kápě a všem odjebou ušní bubínky. V kapele jsou na to sice jenom dva (Stephen O’Malley a Greg Anderson, kdyby něco), ale to jim očividně vůbec nevadí, jejich živáky mají totiž přesné zásady. Hrát v černých smrťáckých kápích. Hrát cca jednu táhlou notu za půl minuty. Hrát v takové umělé mlze, že je skoro není vidět. A hlavně hrát nahlas, fakt nahlas, khurva NAHLAS. Tak, že po minutě nevíte, čí jste a kolikrát už vám povolily svěrače. Toť vše. Dvě kytary, téměř žádný doprovod, téměř žádný zpěv.

Spousta lidí namítá, že tohle už ani není hudba. Jasně, to úplně chápu, člověk si tomu ostatně může říkat jak chce, nejblíž to má asi k meditační „hudbě“ poněkud těžšího kalibru. Taky se to dá označit jako „drone, ambient, noise, doom, black metal“, žejo, Wiki, ale jen si přečtěte, co si naše redakce myslí o těchhle suprvykombinovaných nálepkách.

K poslechu Tool se možná hodí drogy, ale k Sunn je nepotřebujete. Máte-li to „štěstí“ a můžete se na Sunn podívat naživo, sepište si raději předem závěť, protože až se po těch několika desítkách minut, které se budou zdát jako věčnost, dostanete zase na čerstvý vzduch, možná už si vážně nevzpomenete ani na vlastní jméno a do konce vašeho krátkého života stráveného v blázinci se vám bude ve vašich zkrvavených, hluchých uších ozývat jen to podivné, temné dunění. To k vám promlouvá Satan prostřednictvím svých apoštolů, Sunn O))).

Toť vše. Sejtn.

Parxer

Reklamy

2 komentáře

 1. Tool

  Na úvod musím říct, že jsem velký fanda skupiny Tool. Jejich tvorbu znám do podrobna. Zajímám se o ně už skoro šest let.
  S částí recenze souhlasím,ale mám k ní výhrady. Je vidět, že o kapele ledacos víte, ale Tool označit jako metal? To je trochu moc, nemyslíte. Tohle je hodně nadstandardní rocková skupina. Označení psycho mi nepříjde také moc vhodné. Spíše art nebo underground.
  Tvorba Tool není vůbec jednoduchá a texty se nezasvěceným do tématů jako je okultismus mohou zdát absurdní. Jak sám jednou řekl Danny : „Možná v těch textech něco víc je a možná není. Hledat a poznávat musíte sami“. Nikdy na tohle nezapomenu, protože tehdy jsem si uvědomila, že v těch textech je hodně, víc než si člověk myslí. Nevím, kde jsi přišel na to, že Tool vybízejí k tomu, že se má člověk k jejich poslechu „zdrogovat“, ale můžu Tě ujistit, že po zdrogování příjdeš o zážiek a o šanci hledat v jejich textech víc, pravdu,….
  Poslední a u Tool hodně podstatnou kapitolou jsou klipy a jejich propojení s textem a s hudbou a s myšlenkou, kterou chtějí vyjádřit. Co takový Prison Sex. Geniální text o tom jak to chodí ve vězení o sodomii, k tomu geniálně nahrný klip o znásilňování dětí a k tomu, když známe zážitky bubeníka z dětství. No není to paráda. Takhle dokázat propojit svůj život s životem jiných lidí a ještě to nenásilně reprezentovat všem?!
  O Tool by se dalo psát na víc než jednu recenzi. Co mě asi popudilo nejvíce je, že jsi jim věnoval tak málo, pár řádků. Ke skupině jako Tool to není fér. Ty si zaslouží sami, samostatnou recenzi (např.: o Svaté trojci, jak to s kamarádem s oblibou říkáme 😀 ) A né sem na prsknout klip Parabola, který je poměrně dost těžký na pochopení a ten text není také zrovna přímočarý. Já jako nezasvěcený člověk bych si myslela, že ty lidi jsou snad zfetovaní, že ty klipy jsou bludy, co se jim zdají po houbičkách, trávě, perníku, atd…
  Takže až zase příjde čas napsat něco o Tool, tak jim věnuj víc, tohle není kapela, která by se dala odbýt třema odstavcema a ještě je zařadit na kandidátní listinu na vyjebanců století;)

  Květen 7, 2011 (8:16 pm)

 2. Sereš???

  Tak Sunn O))) je opravdu prudce psycho kapela, ale jestli setkání s nima přežívám poměrně bez náskedků, tak jsem asi magor už předem… http://www.youtube.com/watch?v=1VDGDsvEnDs&feature=related
  rytmus skladby:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  Březen 25, 2012 (9:51 pm)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s