Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Rozhovor s Rise of Cthulhu

Zdravím všechny kultisty, kultistky a další hrii! Náš pán a vládce, prastarý Cthulhu, spí tisíciletým spánkem v potopeném městě R´lyeh a čeká, až nadejde ten správný den, aby se probudil a ovládl náš svět.

Abychom si ukrátili čekání, podíváme se na jednu metalovou kapelu brázdící české vody a šířící slovo našeho vládce. Ano, nemluvím o nikom jiném, než o kapele zvěstující příchod největšího Prastarého. Tak jako andělé předpovídali příchod Ježíše Krista, Rise of Cthulhu nám přináší proroctví o probuzení mocného Cthulhu!

Začněme první otázkou: Z vašeho profilu na bandzone se lze dočíst, že původně pocházíte z R´lyehu, nyní sídlíte v Hustopečích, ale interdimenzionálně se nacházíte na Yuggothu. Mohli byste o sobě prozradit něco více?

Díky za otázku! Hustopeče jsou naše domovská základna, ale pro správné navození Lovecraftovské nálady je třeba do hudby přidat trochu toho kosmicko-hororového tajemna (proto ten Yuggoth). Hrajeme sice melodický, ale poněkud tvrdší metal. Pokud někdo stíhá poslouchat nebo číst texty, tam se inspirace H. P. Lovecraftem odráží nejvíc. Náš bubeník (Damien Dark) dává všemu pořádnou ránu, naši dva kytaristé (Martin Lačňák a Honza Blažek) se starají o správnou melodičnost a hlavně epičnost našich skladeb (s jednou kytarou to až tak epicky nezní).

Terka Pavlíková, naše keyboardistka, vytváří správný chorálně-orchestrální zvuk, který epice také výrazně dopomáhá. Zrovna teď nedávno se nám povedlo konečně natrefit na basáka (Milan Smetana), který je ochotný a zároveň schopný naše skladby zahrát. A když nastane situace, kdy basáka nemáme, je Terka absolutní poklad, protože basu zahraje na keyboard. No a samozřejmě do hudby patří i vokály, které se snažím (Ondřej Harnušek) dělat co nejpestřejší (od regulérního zpěvu, přes chrapot, šepot, temné vrčení až po pištivý vřískot), dle toho, jak kterou část skladby cítím.

Nepochybuji, že se mezi námi pohybuje i řada hlirgh, neboli bezvěrců. Představme si, že někdo doposud o velkém Cthulhu neslyšel a neočekává netrpělivě jeho probuzení. Zkuste těmto čtenářům objasnit, kdo je vlastně Cthulhu a proč jste se rozhodli zvěstovat zrovna jeho příchod?

Abych to upřesnil, nesnažíme se zvěstovat jeho příchod nebo šířit nějaké náboženství (i když přesně vím, jak tu otázku myslíš, nevěřící jsou ti, co o Cthulhovi v podstatě nic neví), spíš bychom chtěli lidi navnadit na četbu hororové literatury a tuto tématiku používáme pro vytvoření správné atmosféry, hlavně při živých vystoupeních. To, co je nyní globálně nazýváno „mýtem Cthulhu“, je myšlenka, poskládaná z několika literárních děl H. P. Lovecrafta (zejména „Volání Cthulhu“, „V horách šílenství“ nebo „Stíny nad Innsmouthem“) a doplněná o díla jeho přátel. Lovecraft popisuje rasu mimozemšťanů nebo „bohů“, kteří přišli z hlubin vesmíru a kdysi obývali Zemi. Měli vystavěno velké město R’lyeh, ve kterém žil i mocný velekněz Cthulhu (výslovnost tohoto jména se různí, žádná není jednoznačná, takže každý si vyberte tu svou).

Pak bylo ale město potopeno na dno oceánu, kde ve svých domech tito Velcí staří spí, dokud hvězdy nebudou ve správných konstelacích. Pak město opět vyvstane a první se probudí Cthulhu. Ten potom probere ostatní členy jeho rasy a na Zemi opět zavládne nekonečný teror. Tak to je ona myšlenka. Po přečtení „Volání Cthulhu“ mě chytila vlna inspirace a napsal jsem instrumentálku s názvem „Rise of Cthulhu“. Sice jsme ji nikdy nehráli a asi ji ani hrát nebudeme, ale Damien navrhl, že bychom se tak mohli jmenovat. A řekl jsem si: nomen – omen. Takže jaký název, taková tématika.

Na YouTube se dá najít několik záznamů z živých vystoupení Rise of Cthulhu. Převažují víceméně covery známých skupin – Amon Amarth, Cradle of Filth a další. Budete tímto směrem pokračovat, nebo se hodláte zaměřit spíše na vlastní tvorbu?

To ne, s předělávkami už pokračovat nechceme. Zkoušíme výhradně naši tvorbu. S covery jsme začínali, ale teď se je snažíme vymýtit (tedy aspoň já se snažím). Chtěli bychom naši tvorbu rozšířit natolik, aby už nebylo potřeba covery hrát. Pravda je, že lidé je mají rádi a chtějí je. Jako přídavek jsou vždycky vítané, ale jde o to, abychom nebyli nějaká „metal-revival“ skupina, která jenom občas zahraje i něco svého. Naše tvorba je pro nás nejdůležitější.

Na vašem bandzone se dají zatím najít jen dvě vaše původní skladby (+ texty ke dvěma dalším), a to ještě nahrávky z živých vystoupení. Kdy můžeme očekávat po zvukové stránce lepší nahrávky? Nechystáte náhodou demíčko? Jaké jsou vůbec vaše plány do budoucna?

Tohle je docela cena za perfekcionizmus a nedostatek času. Všichni jsme vysokoškolští studenti (kromě Terky), času tedy není nazbyt. Ovšem jednou za čas o demu pár slov padne. Zatím se stále jenom bavíme o možnostech, ale demo někdy natočit vážně zamýšlíme. Osobně cítím, že je načase, aby naše tvorba konečně v plném rozsahu spatřila světlo světa.

Chystáte v blízké době nějaká živá vystoupení? Případně v jakých dimenzích se teď nejčastěji pohybujete?

Leží před námi dva koncerty neurčitého data v Hustopečích. Jeden v rámci akce, kterou tam pořádá Dům dětí a mládeže, mám ten dojem, druhý v rámci metalové noci, kde s námi vystoupí ještě asi 2 metalové kapely. Zatím jsme se pohybovali právě hlavně v Hustopečích, akorát Fléda v Brně byla naším historicky prvním vystoupením mimo Hustopeče. Ovšem to je jen v této realitě, normálně pravidelně cestujeme po celogalaktickém turné zprostředkovaném kanceláří Yog-Sothoth a syn a naší asi zatím nejlepší zkušeností byl koncert ve stavu beztíže na Orionově pásu, měli jste vidět ty davy roztoužených chobotnic ;o)

Máte na jazyku nějaké poselství, které potřebujete předat dále fanouškům a služebníkům Prastarých?

Chcete-li zažít plnou dávku kosmické hrůzy v Lovecraftově stylu, poslechnout si melodický nářez a ještě u toho pořádně zapařit, tak neváhejte a dejte nám vědět, kam za vámi máme z Yuggothu přiletět!

Díky Aetherovi za čas a skupině přeju hodně úspěchu, Cthulhu fhtagn!
Y’hah!

Iä fhtagn!

-Richaaarrrd

Další informace o kapele:
Bandzone
Stránka na Facebooku
YouTube kanál

Reklamy

One response

  1. Pingback: Oblivion – Trails of Blood « methalllblog

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s