Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Těšíte se na Masters?

Vůbec se vám nedivím, já taky! Festival Masters Of Rock si v našich rockových a metalových krajinách získal až kultovní reputaci. Dalo by se říct, že otázka „Jedeš na Masters?“ je v metalové komunitě aktuální celoročně. Dosáhlo to takové úrovně, že dnes už se ani tolik neřeší, zdali daná osoba byla přítomna na vizovickém plácku, ale spíše pokolikáté už.

Historie festivalu Masters Of Rock se datuje od roku 2003, kdy proběhl první ročník. Na dnešní poměry může připadat poměrně skromný, ale v té době to byla hodně slušná událost. Vemte si samotný line-up: HAMMERFALL, DIE HAPPY, OVERKILL, SLADE. Je zde zastoupena klasická sestava kapel, které vymetávají naše končiny ob rok, zaškatulkované do sekce power/speed metal – velmi populární u našich hrozičů, pivařů, fotříků a jim podobných. K tomu dojdeme později, ale jako ekonom chápu základní pravidlo nabídky a poptávky, takže rozložení sil v line-upu plně rozumím.

Z mého pohledu osudový ročník byl však rok  2005, kdy vystoupili NIGHTWISH  v ještě v původní sestavě a těsně pod vrcholem slávy. Jejich jméno dotáhlo na vizovickou půdu masy fanoušků a především ty, kteří se do té doby ani jednou nevypravili. Festivalový boom nastal až rok poté v roce 2006, kdy lákadel bylo už i pro mě tolik, že jsem se sebral a konečně taky přijel zažít fesťák. Přepadla mě nějaká zasraná chřipka, angína, kdo ví co, ale i tak jsem jel. Ležel jsem celé dny ve stanu a vylezl jen na to opravdu nejdůležitější, zabalený do tří triček a dvou mikin. Zabil bych se zpětně, kdybych tam nejel.

2006:

Nebudu rozebírat každý rok zvlášť, ale 06 byl rok výjimečný v tom, že se tu objevila, a věřím, že nejen pro mě, nejsilnější sestava vůbec. Ať už to byly legendy jako METAL CHURCH, KREATOR nebo WHITESNAKE nebo mladé a tehdy málo známé kapely, které se od té doby vytáhly jako CRICIFIED BARBARA apod. Festival měl i obrovskou hodnotu v tom, že zde zažili poslední chvíle v kapele jak Anneke z THE GATHERING, tak i Jorn Lande z MASTERPLAN.

2007-2010:

Festival jako takový rostl po všech stránkách do dnešních dnů. Dostávali jsme na stříbrném podnose kapely velkých jmen a podmínky pro příjemné zážitky se stále zlepšovaly.

LINE-UPs:

Na to, že máme někdy pocit, že žijeme v ohromné dupě, tak si na obsazování festivalů a celoročních koncertů (Praha a občas něco Zlín) opravdu nemůžeme stěžovat. Za těch pár let, co se pořádají Masters, jsou to vážně pecky. Vemte si, že tu byli MOTORHEAD, SEPULTURA, APOCALYPTICA, HELLOWEEN několikrát :D, WITHIN TEMPTATION, EPICA, EVERGREY, BLIND GUARDIAN a velké množství dalších neméně respektovatelných.

Rozložení sil každého ročníku je pokaždé velmi zajímavé. Jelikož je třeba uspokojit potřeby většiny stabilního publika, tak se ob rok objevují stejné ksichty, stejné hitovky a stejná jména u nás velmi populárního žánru power/speed metal. Pár jmen pro ilustraci: HELLOWEEN, SABATON, STRATOVARIUS, RAGE, HAMMERFALL, RHAPSODY OF FIRE, SONATA ARCTICA, BRAINSTORM a Smolskeho plna prdel,a pokud není zrovna s RAGE. Ano, pan kytarista Victor Smolski je opravdový talent, ale Viki, mohl bys občas uvolnit pódium pro změnu taky někomu jinému, už mi fakt lezeš krkem.

Žánrových favoritů a jejich mladých kopií (které organizátoři rádi přidávají do programu pro jejich malé nároky)je vážně dost. V poledním slunci ožralému metalistovi je to stejně jedno. Jsou ale výjimky. Na takové POWERWOLF se po loňském Metalfestu opravdu těším. … a ne, fakt nemám rád FREEDOM CALL… zabijte mě, ale je to hnus. … ježíš, já bych zapomněl! Tobiásek a jeho tygři. Ať už s EDGUY, nebo v AVANTASII, kde za něco stojí opravdu jen Jorn, je toho jeho našminkovaného a namyšleného ksichtu taky plná prdel.

Poměrně velká část těchto kapel má své neoddiskutovatelné kvality. Power/speed metal neodsuzuji, protože mě párkrát velmi mile překvapil, má ovšem občas tendenci zabřednout do rutiny. Především, pokud vám tohle hučí do bubínků pořád dokola, tak z toho máte odporný guláš tralala melodií a pištivého zpěvu, znějícího jako Včelka Mája z karaoke. Proto by bylo vhodné zachovat při výběru rozvahu, ale to se ne vždy podaří, protože lidi to holt chtějí. Vemte si takový Metalfest… je tu jen proto, aby sem mohli ty hovada jezdit každý rok!!

Naštěstí jsou si organizátoři vědomi nás mnoha, kteří nemají potřebu ani vstávat, když vystupují MANOWAR, TARJA či mnozí další z výše jmenovaných, a proto přidávají do seznamu kapely z tak rozmanitých žánrů, že si člověk málem připadá jako na Colours Of Ostrava :D. Kapely jako MOONSPELL, AUDREY HORNE nebo DELAIN  jen tak běžně neuvidíte.

… prostě si tam každý najde svoje, což je to hlavní.

Zázemí:

S přibývajícím počtem metalistů je taky potřeba zdokonalovat prostředí, kde se pohybují, a přijde mi, že to je pořád lepší, ale stejně je to metalový fesťák a ne rodinná dovolená se zábavným programem. Do sprch nevlezu, chčiju u plotu, do Toi Toi story neustále bez hajzl papíru lezu výlučně značně podnapilý. Do toho se vás snaží rodinné gangy v karavanech prodávající hamburgery a langoše okrást a zabít těmi hnusy. Stejně to tam mám rád. Já si totiž dávám klobásky! A mají tam RADKA (desítku :D)!

Během odpočívání na horkém slunci je vždy, kam se zašít na pivko, k jukeboxu a „přátelům metalovým, kurde!“. Rozšířili, ale taky zpoplatnili tábořiště. Celkově mám každý rok z Masters lepší pocit. Svou roli hraje sentiment, ale obecně přes všechny ty vady to má pro mne svoje kouzlo.

Když člověk objede hromadu fesťáků, motá se po backstagi a vidí, jak to funguje jinde, má hned o všem jasnou (a jinou než dřív) představu. Nicméně… Masters mám stále stejně rád na tento ročník se obzvlášť těším.

C U ALL THERE :D!

Oz

Reklamy

2 komentáře

  1. Pingback: Masters 2011 – postřehy okolo « methalllblog

  2. Pingback: MoR´11 – Alestorm, Pagan Alliance, Rhapsody, Airbourne, Watain a další « methalllblog

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s