Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Narušení

Zdravím, hajzlice a hajzlové.  Dneska se podíváme na chicagskou formaci Disturbed.  Tihle chlapíci jsou minimálně v zámoří čím dál oblíbenější a myslím, že to není nezasloužené. Vzhledem k tomu, že se jejich repertoár pohybuje od agresivních rytmickýách  vypalovaček (Warrior, Indestructible) po lehce moralizující  Another Way To Die, není možné kapelu přesně stylově zařadit. Můžete se dočíst, že jde o heavy metal, hard rock, trash metal, alternative metal, či dokonce nu metal (s lítostí přiznávám, že v některých pasážích k tomuhle pro mně zprofanovanému stylu sklouzávají). Tématicky se zabývají drogama, peklem, sebevraždami, šílenstvím, válkou, hororovými a mýtickými náměty. Prostě methalll. 

Za prehistorických časů mezi lety 1994 až 96 si říkali Brawl, nestáli za moc a do párou poháněného mikrofonu si prozpěvoval Erich Awalt. Ten krátce po nahrání dema kapelu opustil a zbylí tři členové – kytarista Dan Donegan, basák Steve „Fuss“ Kmak a bubeník Mike Wengren si dali inzerát na zpěváka do místního plátku s otřesným názvem Illinois Entertainer. Nakonec si plácli s  Davidem Draimanem, který inicioval změnu názvu na Disturbed.

V téhle sestavě se dali do koncertování, vydali dvě demo nahrávky (každou o třech skladbách) a hledali vydavatele. Nakonec se dohodli s Giant Records a začli nahrávat první pořádné album The Sickness, které vyšlo v roce 2000. Rovněž vzniká první koncept maskota skupiny zvaného prostě „The Guy“. Je to takový nabušený, zle se usmívající zmrd, který začínal jako ksicht na papíře a díky neustálému tvoření nových artworků a poctivému renderování jen vzkvétá. O kvalitu jeho vlasů a hladkost pleti pečuje i kreslíř David Finch, známý pro spolupráci s Marvelem a DC Comics.

Úspěch se pak dostavil velmi rychle. Deska se vyšvihla na 29. pozici v žebříčku Billboard 200 a dodnes se jí prodalo přes 4 miliony kusů. Následovala účast na evropském turné Marylina Mansona „Guns, God and Government“ , které to v roce 2001 vzalo i přes Prahu. Tahu se nemohl zúčastnit kytarista Kmak, protože dělal pičoviny po koncertě a rozdrtil si kotník poté, co vypadl z nouzového východu, který použil, aby nemusel čekat na výtah. Tak zní oficiální verze. Podle mě se něčím sjel a zbytek kapely ho k tomu pak vyhecoval. Po dobu jeho rekonvalescence za něj zaskakoval Marty O’Brien (dneska hraje ve We Are The Fallen).

Skupina začala trochu experimentovat a výsledkem byl cover na Midlife Crisis od Faith No More. V roce 2002 vyšlo DVD M.O.L., které obsahovalo záběry z koncertů, klipy a videa ze studia i zákulisí koncertů. Název je zkratkou pro „Meaning Of Life“ – jednu ze skladeb skupiny.

O pár měsíců později vyrukovali s albem Believe, v němž se vydali rockovějším směrem na úkor nu metalu :). Odměnou jim bylo první místo v Billboard 200, i když prodeje dosáhly „jen“ dvou milionů. Klip k Prayer se setkal s ostrou kritikou moralistů a pámbíčkářů pro svou podobnost s 11. zářím. Během nahrávání alba se Mike Wengren solidně topil v chlastu, umírala mu matka, vyjebala se na něj snoubenka a byl na kordy se zbytkem kapely. Zážitky z tohoto období pak zpracovává v pozdější tvorbě.

 Draiman nazpíval píseň Forsaken od Jonathana Davise z Korn, která se objevila v megasračkovitém filmu Queen of the Damned, což je něco jako upíří snuff porno se slušnýma kozama. Bohužel tam není dost koz ani porna na to, aby stál za shlédnutí.

 O rok později vysoupovala skupina na Ozzfestu a rozjela vlastní turné Music as a Weapon II spolu se skupinami Unloco, Taproot a Chevelle. Krátce poté vyletěl pro osobní neshody Steve Kmak a post basáka převzal John Moyer, který je jím dodnes. Na jeho prvním koncertu s Disturbed předvedla kapela nové písně Hell a Monster, které se později objevily jako bonusové tracky na některých albech.

 Ten Thousand Fists vyšlo v roce 2005. Je v něm cítit příklon k heavy metalu a jedná se o nejsilněji politicky angažované album skupiny. V nahrávkách se poprvé objevují delší kytarová sóla. Stejně jako předchozí kousek to přistálo rovnou na prvním místě Billboard 200 a prodalo se ho mrtě. S ním spojeného turné se účastnily Ill Niño a 10 Years. Roku 2006 už byli Disturbed headlinery Ozzfestu spolu s Ozzym, Avenged Sevenfold, Hatebreed, System of a Down, Lacuna Coil a Dragonforce. To vypadá na kurevsky luxusní fesťák.

Evropské turné v roce 2006 provázely komplikace, především kůli Draimanovým problémům s hlasem, které si přivodil intenzivním chlastáním. Po úspěšné operaci mohl začít opět vystupovat a dušuje se, že pije jen s Mírou. S obnovenou vervou tak mohl odzpívat na Music as a Weapon III spolu s  Flyleaf, Stone sour  a Nonpoint.

Napřesrok se nový singl This moment objevil ve filmu Transformers.  A je oznámena příprava patnáctitrackového alba.

Deska Indestructible vychází v červnu  2008 a nakonec obsahuje skladeb dvanáct. Budu se opakovat, protože byla první v x-krát zmíněném hodnocení, prodávala se na váhu ve sběrných surovinách a její úvodní písnička Inside the fire byla nominována na Grammy. V ní se Draiman vrací k sebevraždě své expřítelkyně. Album také obsahuje písně, které se původně měly objevit už na The Sickness. Celkově album sází více než předchozí výtvory na dojebávací notu.

Tady to utnu, abych ze článku nedělal kroniku. V následujícím článku Narušení 2 se podíváme na zoubek pátému a zatím poslednímu albu Asylum a různým keksům a kokotinám okolo.

Hail Satan

ladislavmelisko

P.S. Tady jsou nějaké materiály k nastudování před příští lekcí.

Parádní klip k Asylum ze stejnojmenného alba.

Tohle je odkaz na poměrně obsáhlý a zajímavě poskládaný playlist Disturbed na Youtube. Objevují se v něm tracky ze všech alb plus nějaké živáky a covery.

P.S.

Reklamy

One response

  1. Pingback: Narušení II « methalllblog

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s