Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Nightwish: ať je to ta nebo ta.. Anette vs. Tarja

Nightwish

Většina z Vás se nejspíše už při názvu chytne za hlavu a řekne si něco jako „Tohle číst nebudu.“. V žádném případě to nikomu nebudu mít za zlé. Tohle je tak ohrané a okecané téma, na které se snad aspoň jednou s někým pohádal každý aktivnější fanoušek Nightwish. Proč na něj tedy píšu článek? Protože mám všech těch keců už dost. Protože mě vyloženě serou komentáře pod videy Nightwish na Youtube.. Komentáře typu „TARJA FUCKING SUCKS! ANETTE RULZZ1!!!1!!1!!!!“ a podobné. Protože většina takovýchto lidí při svých komentech vychází z faktů nijak nepotvrzených a nijak neověřených, často snad i smyšlených. Protože  strašná spousta těchto lidí se nechává při takovémhle komentování unést a myslí si… Ne, vlastně asi spíše nemyslí.

A nepochopte mě špatně. Nehodlám tady obhajovat jednu nebo druhou. Tenhle článek je mířen spíše na lidi, kteří Nightwish fandí a celkem se o ně zajímají. Zkusím tady vylíčit nějaká ta suchá fakta (zdroj: oficiální biografie, takže nechci slyšet nic o tom, že něco nemám ověřené) a nakonec přidat kratičký závěr, ke kterému jsem došel já.

Tarja
Začněme tou slavnou Tarjou, na jejíž straně stojí většina fandů Nightwish, ať už těch dlouhodobých, nebo jen těch příležitostných. Tarja se do kapely dostala v jejích plenkách jako slepá k houslím, když byla prakticky jediná, kdo Tuomase napadl jako možný vokalista/ka do jeho novému projektu. Nechal na ní, aby si sama napsala vokální melodie k prvnímu albu na texty, které ji dal, a čekal od ní něco jiného, než předvedla. Čekal od ní hlubší melancholický zpěv (podobný tehdejší vokalistce The 3rd and the Mortal) a dostal vysoký, téměř operní vokál, chvílemi dosahující stejných výšek jako vrtačka na zuby.

Tarja

Tarja je ovšem Methalll!

Někdy kolem alba Over the Hills and Far Away se ke kapele přidal ještě basák/vokalista Marco a Tarja najednou nebyla na pódiu sama. A začala brát kapelu vážně více jako obživu než jako něco, čemu by se měla obětovat a do čeho by měla dát kus sebe. Na všechna vystoupení cestovala sama, nikoli už se zbytkem kapely (což jí nikdo nemůže mít za zlé – málokterá žena chce sama cestovat v autobuse s bandou metaláků, kteří vyvádějí různé veselé kousky, jako například cpaní si mrkve do prdele nebo lezení po basketbalových koších bez jediného kousku oděvu, jako to měl ve zvyku jeden nechvalně proslulý bedňák NW), podílela se na kapele čím dál tím méně a navíc si ještě začala klást podmínky (více peněz, žádné koncerty např. v Austrálii a tak podobně). V tomto chování ji začal podporovat její manžel Marcelo a Tarja začala být přesvědčená, že za veškerý úspěch vděčí Nightwish právě jí – a taky se podle toho chovala. Za chvíli začala být pro kapelu spíše problémem než pomocí a tak jí byl zbytkem kapely jednoho krásného večera po koncertě předložen dopis na rozloučenou. Odkaz zde: http://www.nightwish.com/en/article/6

Tak tedy Tarja odešla a pro Nightwish začala nová éra.

Anette
Dlouho Nightwish hledali vokalistku a mezitím byli téměř zapomenuti, spousta fanoušků si myslela, že se dokonce rozpadli. Přesto byly konkurzy, byly slyšeny stovky nahrávek, prozkoumány stovky zpěvaček, vykouřeno hodně cigaret, prolito hodně slz a vypito hodně vodky (i když to v případě basáka Marca platí téměř pořád), až hudebníci konečně našli svou budoucí vokalistku. Anette Olzon, sympatickou blonďatou Švédku s poměrně typickým poprockovým hlasem, který se na první poslech k dosavadnímu stylu kapely příliš nehodí. S tou nahráli prakticky okamžitě už dlouho připravené album Dark Passion Play a vyrazili na téměř tříleté gigantické až pompézní turné po celém světě. To bylo rozdělené na 2 části, nová zpěvačka během něj několikrát upadla v beznaděj a trochu nezvládala, ale vše se srovnalo a Nightwish byli znovu v popředí female-fronted scény. Proč zrovna Anette, to si sám upřímně říct netroufám, ostatně mi do toho nic není a stejně jako většině fandů mi nezbývá než věřit úsudku kapely.

Anette

Anette zase trochu vypadá jako z Cullenovic rodinky

Narozdíl od strašné spousty fandů Anette ovšem nevnímám jako nutné zlo. Ona se tak ani vnímat nedá. A vlastně, zatím se nedá s Tarjou ani srovnávat, ani ji nejde nijak posuzovat, protože doposud nebyla slyšet jedna jediná písnička, ve které by Tuomas při psaní počítal s právě jejím hlasem! To, co bylo do současnosti s Anette vydáno, jde tudíž logicky srovnávat jen s tím, co bylo s Tarjou vydáno někdy v období prvního alba, Angels Fall First. Právě u toho taky Tuomas netušil, jaký na něm bude vlastně vokál.
Právě proto jsou mi krajně nesympatické názory, které říkají například, že Anette neumí zpívat nebo že je to zpěvačka popová a ne metalová. No a co? Tarja byla taky zpěvačka spíše operní a vznikl z toho nový fenomén v metalu! (Který v dnešní době bezostyšně vykrádají a przní stovky a stovky kapel jako Leaves‘ Eyes a dělají mu špatné jméno… ovšem nový fenomén.)

Pointa

A tady se dostávám k jádru pudla, k tomu, proč tohle všechno vlastně píšu, proč se potápím do toho nekonečného moře sraček, které bylo na tohle téma vysráno (ano, často se nedá ani použít slovo „napsáno“):
Všechny ty debaty, všechny ty názory a teorie o tom, co se stalo, jak to bylo, kdo koho vyhodil a proč a všechny ty kecy typu „Ona je lepší, ta druhá neumí zpívat!!“ nebo „Vždyť je děsná! Jak ji můžete poslouchat!“ vlastně vůbec nedávají smysl! Chcete snad vy, zarytí fandové Tarji, slyšet dalších několik alb jen to samé, co Tuomas předvedl na albech Century Child a Once (která jsou posledními alby s Tarjou a jsou si poměrně podobná)? Chcete vy, vyhranění fandové Anette, kteří tvrdíte, že Nightwish doopravdy začali až s ní, aby se vymazala celá minulost kapely a všechna tvorba s Tarjou upadla v zapomnění?
Ne! Takhle to prostě být nemůže! Nightwish byli kapela, která se pořád sunula kupředu. Začínali u jakéhosi ambientního folk-rocku, prošli obdobím melodického metalu, potom začali brouzdat do klasičtějšího heavy metalu s prvky filmové hudby a až teď skončili u nádherného, do posledního detailu propracovaného teatrálního skvostu jménem Dark Passion Play. Skvostu, který spousta lidí odhazuje jen kvůli tomu, že je na něm jiná zpěvačka.. Není to škoda? Anette je prostě jen další krok dopředu a je třeba ji tak i brát, ať už zpívá jakkoli!

Nightwish

Fandové Nightwish, ať už straníte té nebo té zpěvačce, vykašlete se na předsudky. Zkuste překousnout, že se vám nelíbí hlas té nebo oné. Pokud se vám Anette nelíbí, zatněte zuby a párkrát si Dark Passion Play poslechněte. Garantuju vám, že se přistihnete, že posloucháte s otevřenou hubou a na to, že tam už nezpívá Tarja, úplně zapomenete…
Pokud se Vám zase nelíbí Tarja, zkuste si pustit starší tvorbu z prvních období kapely (Angels Fall First, Oceanborn), pořádně se zaposlouchat a bude to zase to samé.
Proč? Protože Nightwish nejsou v žádném případě ZDALEKA jen o tom, kdo zpívá. Nightwish jsou především a hlavně o hudbě, a ta byla ve všech obdobích jejich tvorby kvalitní a originální, což je to, co si hlavně musí uvědomit každý, kdo má tuhle partu mezi svými oblíbenými kapelami.
Tolik tedy já na toto téma, tak tedy zase do příště na „čtenou“!
Howgh!

autor: Eirrikr

Reklamy

9 komentářů

 1. Neříká se female-fronted ale KOZYMETAL 😀 a jinak… Tarja mi přišla jako nafoukaná kravka, a byť je její separace od kapely „pochopitelná“ tohle se prostě nedělá, buď je někdo primadona a pak se izoluje, nebo je někdo člen kapely, a potom s ní má žít.
  Anette mi přijde o dost sympatičejší, ale záměrně ani u jedné ani u druhé nemluvím o muzice nebo nějakém hudebním projevu.
  Za ten totiž může ten dementní kloboučkář, u kterého nechápu, jestli napodobuje Jacka Sparrowa nebo co, ale jeho image „nemluvného génia“ mě sere, nelíbí se mi od něj jediná nota a pokud bych někoho z té kapely s chutí vyrazil, byl by to on 😀 😀 😀

  Květen 24, 2011 (8:46 pm)

 2. Ano, chvílemi Jacka nebo jiného role Johnyho napodobuje (:D) nebo má v podobě figurek na klávesách (to spíše trvale), a co se image nemluvného génia týče, to nevím..interview imho dělal celkem dost, jednu dobu v začátcích i zpíval.. a osobně ho považuju za hudebního génia, což už je jen otázka vkusu. a taky je pravda, že nightwish jsou spíše jen to co napíše on, ne to, co zazpívá zpěvačka..

  Květen 25, 2011 (12:34 pm)

 3. Úplně s tim souhlasím, napsal bych to asi hodně podobně. Nightwish byli vždycky originální (ať už s Anette, nebo s Tarjou) – Ono to vlastně stojí na tom kloboučkářovi, že. 😀 A důvod, proč jsou tak úspěšní je, že vyvolávají emoce, a to i ty negativní – viz. Orgebanger, nebo ty commenty na youtube :-D:-D – A vlastně i proto si myslím, že vybrali zrovna Anette, podle mě to byl skvělý obchodní tah s cílem na sebe upozornit.

  Květen 26, 2011 (6:52 pm)

 4. ..což by možná vysvětlovalo PROČ ji vybrali..

  Květen 29, 2011 (5:33 pm)

 5. článek

  Článek se mi líbí jeden z mála kterej vyzdvyhuje obě zpěvačky a né, že jednu sráží a druhou pozlacuje.co se týče mě Nightwish mám ráda ale Tarja se mi prostě líbí víc .To je každýho volba.Děkuju autorům článku že se snaží fanouškům otevřít oči ,aby měli rády obě zpěvačky.

  Květen 29, 2011 (7:08 pm)

 6. Klára

  Jak už tu bylo stokrát řečeno, Nightwish je kapitola sama o sobě a nemá smysl jí rozpitvávat. Děkuju za inteligentní článěk, který líčí Nightwish jako skupinu a ne jako dvě zpevačky, okolo nichž se točí celý svět.Myslím, že to, kam se dopracovali určitě záviselo na všech jejích členech ať už víc nebo míň. Od toho kapely jsou, aby se braly jako tým. Fanoušci, kteří se dovolávají jenom jedné ze zpěvaček, si tak ani nemohou říkat , protože nefandí Nightwish, ale Tarje, nebo Anette. Myslím, že to skupinu taky sere, pořád poslouchat dva tábory rozlícených fandů. Možná je to brzdí v tom stát se ještě lepšími.

  Prosinec 21, 2011 (6:30 pm)

 7. Lucie

  Dark Passion Play je úžasná derka a je jedno s jakou zpěvačkou

  Únor 27, 2012 (12:45 pm)

 8. Martin

  Annete je hnusná stupidní kráva bez jakéhokoliv vkusu vypadá jak kdyby utekla z discomanie… a jak se snaží přespívávat to co naspívala Tarja to je přímo nechutný… má to falešný.. nemá ani z 10% takovej rozsah jako Tarja…. at byla Tarja jaká chtěla tak právě díky ní byla ta kapela tak dobrá ted už je to jen obyčejná metalová kapela kd spívá holka těch je dneska mraky… Prostě Tarja je THE BEST

  Březen 28, 2012 (10:30 pm)

  • Marie

   Martine podle mě by jsi měl vědět, že Annett nemůže za to, že nastoupila do téhle situace. A krom toho, ty jsi s ní mluvil? Jak jí můžeš soudit, když jí vůbec neznáš? A to samé je s Tarjou. Jak je vůbec můžeš srovnávat? Každá zpívá jinak. Ty by jsi to určitě zazpíval líp, že jo? Tak běž někam do soutěže a předveď jim, jak umíš zpívat ty a pak, teprve když si vyzkoušíš jaké to je, stát před spoustou lidí, kteří tě možná nenávidí, pak teprve můžeš někoho soudit. Každá měla svůj styl. Obě mají plusy i mínusy. Nikdo není dokonalý, ale to že Annette nastoupila po Tarje, na tom nic nemění. Kdyby tam nastoupila jákákoli jiná, pořád by jste na ní nadávaly. Tady vůbec nejde o to, jak Annette zpívá nebo jak vypadá, ale o to, že nejste schopni přijmout fakt, že věci se mění. Přemýšlejte trochu lidi. Ani jedna nemá svatozář a ani jedna neni sokyní té druhé.

   Červenec 21, 2012 (9:00 pm)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s