Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

A opět V Plamenech!

In Flames vydali novou desku a to je vždycky velká událost, která mezi fans rozpoutá diskuse, které nezřídka končí vyraženými zuby a psími výkaly rozmazanými na oděvu a obličeji. Na jedné straně sporu stojí vyjebanci, co těžce oblibujou tvorbu IF přibližně do alba Clayman, na straně druhé stojí vyjebanci, co blibují tvorbu IF od Claymana do současnosti. A pak je tady ještě třetí strana, do které patřím i já, která zastává názor, že dobré věci jsou na všech albech, že chtít, aby IF hráli furt to samé je pičovina a že není nic špatného na tom hledat nové možnosti a nedržet se dogmaticky jednoho a toho samého zvuku. No a to je také důvodem toho, proč naši třetí stranu kopou do prdele jak staroinflejmsáci, tak i novoinflejmsáci. A jinak se máme všichni moc rádi.

Nicméně nová deska Sounds of a Playground Fading (dále jen SPF) je důvodem k dalšímu zamyšlení a k případné další eskalaci sporu mezi inflejmsáky. Proč, to vám povím po reklamě. Konečníková hojivá mast Softprd. Prďte s lehkostí. V loni, tuším, že to bylo na jaře zasáhla svět smutná zpráva o tom, že Jesper Strömblad, zakladatel IF, kytarový hajzl, blonďák a mlčenlivý Švéd těžce oblibující zesáky Peavey 5150 a Peavey 6505, odchází z kapely. Okamžitě s touto událostí u mě vyvstala otázka: Budou In Flames bez Jespera funkční? A pakliže ano, budou to pořád In Flames?

Odpověď přináší právě nové album. A ta odpověď zní: ANOOOOOO!!!! Jsou to In Flames, a jsou bombovní. Po mírně letargickém albu A Sense of Purpose z r. 2008 které poněkud utlumilo moje předchozí nadšení z naprosto vynikajícího Come Clarity z r. 2006, je tady SPF, které vykazuje několik unikátních vlastností:

Především, je to krok jinam, je to posun. Muzika si pochopitelně uchovává stylotvorné prvky typické pro In Flames a páteří zvuku jsou stále kytary, ovšem přibylo elektroniky, která dodává albu na atmosféričnosti a užití různých klávesových ploch činí zvuk masivnějším. Melodika je nápaditá, ale přitom inflejmsácká, je to skvělé zpracování toho, co známe, co máme na IF rádi, ale podané nově! Je to zajímavá syntéza, trochu připomínající zvuk alba Reroute to Remain z r. 2002, ale jen velmi vzdáleně. Kytary nejsou nijak výrazně nagainové, ale zvuk si uchovává drsnost a je na vhodných místech umocňován klávesami a samply – doprovázen, nikoliv přeřváván. Basa je standardně dobrá, povětšinou nepříliš zkreslená, podtrhuje, doplňuje. Bicí jsou udělané skvěle, to, že šlapou jako hodinky, nemá cenu zmiňovat, jejich zvuk je podobný tomu z předchozí nahrávky, ovšem zde působí tak nějak vyhlazeněji a čitelněji. A pochopitelně vokály Anderse Fridéna, na ty nesmíme zapomenout. Anders opět předvádí celou škálu rozličných zvuků, ovšem obecně lze říct, že přibylo melodičnosti, není to growl a řev za každou cenu a na mnoha místech nemá problém hodit čisté, či mírně zastřené hlasy, což ke zvolenému zvuku nástorů a melodice sedí jak prdel na hrnec. Skutečně, zpracování technické a hudební nápaditost u mně dostávají 10/10 ti, nemám, co bych vytkl.

Není zde žádná špatná věc. Všechny skladby jsou výborně udělané, jejich pořadí zřejmě také nebude nepromyšlené. Rozhodně nečekejte, že prvních 5 věcí budou vypalováky a zbytek vata, aby se neřeklo, o tomhle SPF rozhodně není, je to pařba od začátku až do konce, jako v dobách Jester Race  (1996) a Whoracle (1997). Naprosto kouzelnými věcmi jsou The Attic a Jester’s Door které vhodným umístěním zklidňují celkove jinak rozjeté tempo a dodávají playlistu určitou dynamiku. Velmi jsem si také oblíbil Sounds of A Playground Fading, podle které nese název celé album, pilotní hitovku Deliver Us, Darker Times, Ropes, New Dawn… jak říkám, v podstatě tam není špatná nebo slabší věc. Kolujou zvěsti o tom, že celou desku napsal Björn Gelotte u sebe ve sklepě, kam se zavřel na dva měsíce a nikdo o něm nevěděl. Pokud je to tak, Björne, pak tedy smekám. 10/10, nemám, co bych tvému skladatelskému umění vytkl.

Texty, na které si různí hajzli stěžují, že neví, o čem jsou a/nebo že jim není rozumět, jsou opět šílenstvím metafor, o těch zásadních lidských problémech. Je tohle kolem skutečné? nebo jsme my skuteční? We are ghosts in the conrete world, genetic codes of a dying breed… Ale taky o vůli se stát něčím lepším a překonávat těžkosti Erase darknes from my mind… jinými slovy ty obecné lidské věci o vyjebanosti života, na které jsme u IF zvyklí.

Suma sumárum, sečteno podtrženo, Sounds of a Playground Fading je výborá deska, na kterou se vyplatilo čekat a předčí mé očekávání. U mně je to jasný adept na desku roku. Je to světoborný počin, kterým In Flames otevírají další, třetí období své tvorby, za což jsem velice rád. Zároveň taky dokazují že i bez tak velkého ducha, jakým byl Jesper, to jde, a nejen že to jde, ale je to parádní. Dále psát už nemá smysl, protože bych už jenom vychvaloval a vychvaloval. takže celkově dávám 10/10, plný počet, absolutně zaslouženě. Komu se to nelíbí, má na to právo, ale to je tak všechno cha chá! Keep banging!
Orgebanger

Reklamy

4 komentáře

 1. S nevolí přiznám, že jsem spíš staroinflejmsák, ale proti novejm věcem nic nemám. SPF mě ovšem vystřelilo z kecek zhruba do vedlejší galaxie a nechalo mě tam – trochu jsem se toho bála, ale dalece to předčilo mý očekávání. IF se i bez Jespera vytáhli úžasně a nakopli tim do prdele všechny možný bezvěrce. Zatim deska roku.

  Červen 22, 2011 (4:15 pm)

 2. Pěkný. Asi první metalová písnička za posledních 20 let, co jsem doposlouchal do konce.
  Kromě Manowar, ty si tak jednou ročně z čirýho sentimentu pustím.

  Červen 22, 2011 (10:05 pm)

 3. Nesthor

  Zpočátku jsem byl lehce na rozpacích. Nemohl jsem si zvyknout na Andersův jiný vokální projev. Naštěstí ale tahle deska trpí oním syndromem – „čím více naposlouchané, tím lepší“. A po pár dnech poslechu musím konstatovat, že to je naprostá KULERVOUCNOST!!!

  Červen 23, 2011 (7:00 pm)

 4. Pingback: Co nám rok 2011 přisral « methalllblog

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s