Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Draconian – A Rose for the Apocalypse

Uběhly tři roky a švédská doom methalllová sestava Draconian vydala novou desku. Očekávání jsem měl vysoké, protože předchozí počin Turning Season Within byl naprostý hudební orgasmus. Jak, jestli, co, proč, s kým a za kolik, se dozvíte v recenzi níže. Nutno podotknout, že tohle je ideální příležitost pro Vás, kteří kapelu neznáte a chystáte se na Brutal Assault, protože kapela na něm vystoupí a bude šířit smrt, žal a zmar.

Pro ty z Vás, kteří jméno Draconian vidí poprvé, krátce vysvětlím „vo co gou“. Sestava sedmi Švédů, jejichž jména končí na typické „-son“ funguje už od roku 1994 a jak už jsem zmínil, zabývají se temnotou a ponurostí – doom metal. Jejich hlavní devízou je beauty & beast koncept, kdy vokální složka má dva projevy – hluboký, děsivý growl a éterický, velice ženský, vysoký vokál. Draconian zbožňuju právě proto, že narozdíl od většiny kapel, které tenhle koncept hojně využívají, má nějaký smysl. Death growl není nějaká výplň a divadýlko pro to, aby vynikla ženská složka a všichni pubescentní fandové si cákli do gatí, jak je to strašně kozymetal. Tady ne, obě složky se úžasně doplňují a to ještě velmi sympatickým způsobem, protože growl Anderse Jacobssona je prostě megadobrý a zpěv Lisy Johansson není žádné pseudooperní halekání, ale dobře dávkovaný perfektní zážitek. Jinak kapela využívá klasickou nástrojovou sestavu – dvě kytary, basu, bicí, klávesy a do toho nějaké ambientní a symfonické úlety.

Pryč od omáčky a vzhůru do jádra nočních můr. A Rose for the Apocalypse mě na první poslech moc nedostalo. Jednak jsem měl problém s přílišnou délkou skladeb, protože všechny mají zhruba pět až osm minut a melodika jednotlivých písní není natolik variabilní, aby dokázala po tak dlouhou dobu udržet. Druhak mě sraly i jednotlivé skladby jako takové. Přílišná repetetivnost! Tenhle argument jsem nakonec po hlubším poslechu zahodil, protože repetitivně působí jen v porovnání s předchozím albem. Díky tomu je nová deska jakési pokračování, i když o poznání ponurejší. Tam kde předchozí album působilo krásnou melancholičností, tady dostanete k večeři mrtvé nemluvně marinované v slzách vdov. Beznadějný vztek, úpadek lidstva a hrůzy, které člověk stvořil, to jsou tady hlavní témata. Když se na tenhle odstavec člověk zadívá, nic moc, že?

Naštěstí to jsou všechno podřadné píčoviny, protože A Rose for the Apocalypse je naprosto kulervoucí! Je podstatně temnější. Skladby jsou možná trochu delší, než by se slušelo, na druhou stranu melodie jsou fakt výborné a skoro každá skladba je v něčem unikátní a deska tak v podstatě nemá slabé místo nebo něco, co by působilo jako vata. Kytary zasluhují cukříček a pochválit. Vokály jsou zvládnuty perfektně, hlavně jejich souhra a doplňování. Vysoké pasáže doprovází křišťálově čistý ženský hlas jen proto, aby se na první dobu v refrénu přidal naprosto bestiální growl. Prostě paráda. Je to trochu jiný doom, než řekněme My Dying Bride, Paradise Lost, nebo Katatonia, hlavně proto, že je mnohem ostřejší, heavy a svým způsobem brutálnější. A který metloš nemá rád brutalitu?! Tohle album je hrůzostrašně jak prdel (špatná volba slov, ale chápete, že?).

Draconian se vytáhli. Asi na plnou hubu neřeknu, že A Rose for the Apocalypse je lepší než Turning Season Within, protože na takové tvrzení to mám přece jen málo vryté pod kůži. Spíš to vypadá jako pokračování. Nově nalezený chybějící disk. A že je to pokračování, které vás řádně zvedne ze židle. Kdybych měl kvalitu nějak kvantifikovat, tak 9/10. Pomyslný bodík k dokonalosti byl ten lehký zmatek při prvním poslechu, jinak horko těžko hledám nějaké vady na kráse.

Autor: Nesthor

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s