Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Joyo JA-03 Metal

A jsem tady opět s nějakou tou technikou. Pokud hrajete na kytaru často a rádi, jistě jste už slyšeli o tzv. sluchátkových zesilovačích. Jeden takový si dneska vezmeme na paškál.

Nejprve něco o sluchátkáčích obecně. Čas od času se stane, že máte děsnou chuť si zahrát, jenomže skutečnost, že např. žijete v panelákovém bytě a jsou 3 ráno, je dosti silným argumentem, abyste svůj 120W aparát raději nezapínali a hráli si raději jen tak nasucho. Stejně tak, pokud je u vás návštěva, nebo jste někde na cestě atd, prostě chcete… POTŘEBUJETE si zahrát v situaci, kdy se to kvůli hlučnosti či nepohodě nehodí. Řešení pak může být několik: a) hrát nasucho, což je sice velmi úsporné a má to svoje kouzlo, kolikrát si taky jenom tak brnkám bez elektřiny, nicméně distortionu prosté, b) mít tranzistorovou hlavu nebo kombo, do které/ho si dáte sluchátka, protože lampy, jak známo, sluchátkové výstupy nemají, nebo konečně c) mít sluchátkový zesilovač. Pojďme tedy k možnosti c).

Sluchátkové zesilovače jsou malé krabičky, z nichž trčí 6,3 jack, který si zapojíte do kytary a jsou v nich dvě 3,7 jackové zděře, kam si dáte sluchátka a třeba mp3 nebo komp, prostě zdroj muziky, se kterou chcete případně cvičit. Chytrá věcička, nedělá hluk, a člověk si celkem zahraje. Standardně dobré sluchátkáče dělá VOX, či Electro-Harmonix. Tyto výrobky se dají pořídit za cca 1200 korun. Jejich výkon a vlastnosti jsou velmi solidní, především pokud jde o zkreslený zvuk. A potom je tady značka Joyo, jejíž výrobky jsou o mnoho levnější. Na kytary.cz je najdete za 500 korun. Od této značky jsem testoval zesilovač z příznačným názvem metal, abych se přesvědčil, jestli tak skutečně hraje a jak si stojí oproti dražším kolegům.

A musím říct, že nic moc. Jistě, pokud jste někde v pustině a nemáte nic než tohle, tak se s tím spokojíte, ale jinak… Čistý zvuk tahle věcička zvládá jakžtakž dobře. Není zde nic jako přepínač mezi čistým a zkresleným zvukem. Signál se ovládá třemi poťáky: gain, tone a volume. Čím víc přidáte gainu, tím větší je zkreslení, které ovšem zní jak z prdele a ať kroutíte tónovou clonou jak chcete, pořád je to uprděné a nečitelné, nemá to sustain a stejně je toho gainu málo! To, co je tam napsané, že to je hi-gain, není pravda, pokud ovšem nejste popíci co si to chtějí občas trochu zkreslit, jakože taky dovedou hrát tvrdě. Pochopitelně, tento nedostatek by se dal kompenzovat dokrmením přes nějakou krabičku, jenomže to už by nebylo tak easy peasy a hlavně: proč potom používat sluchátkový zesilovač, to si rovnou můžete vzít nějaký multiefekt a hrát si z něj do sluchátek, a zvuk bude o dost lepší. V tomto případě se nižší cena moc nevyplatí, a rozhodně bych doporučoval se s těmito výrobky raději nezahazovat a vsadit na osvědčené značky, i když to je dvakrát tak drahé. Howgh.

orgebanger

Reklamy

One response

  1. parxer

    True story. VOXy hrajou natolik dobře, že se komukoli vyplatí si těch pár set doplatit, pokud už fakt ten sluchátkáč potřebujou. Kytarové jsou standardně kvalitní a dokonce i ten basový se „docela poved“.

    Červenec 2, 2011 (9:53 am)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s