Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Jak na… death growl

Internet je plný užitečných rad a triků pro všechny druhy hudebních nástrojů a zpěvů. Jen hlubokému smrťáckému chrchlání, zvanému „death growl„, je věnováno překvapivě málo místa, a když už ano, jsou to rady, které normální metloš využije minimálně. No řekněte, kdo by se kvůli tomu, aby mohl na pódiu vřískat jak samotná smrt, učil melodickému zpěvu nebo dokonce přešel na vyváženou a zdravou stravu? Methallloví umělci jsou rádi, když koncert odehrají v relativní střízlivosti. Tento menší průvodce bude sestaven čistě z mých vlastních zkušeností a tipů, které jsem získal během dvouletého působení v kapele Oblivion. Pořád je co zlepšovat, ale tu nejhorší část „jak na to“ mám už naštěstí za sebou, takže se s vámi o ni můžu podělit a dát pár zkurdupelských rad začátečníkům, kteří chtějí po nocích strašit seniory. Neberte to však jako odhalení nějakého univerzálního tajemství, po kterém najednou zázračně budete vědět co a jak a během pěti minut z vás bude Mikael Åkerfeldt. Jako u čehokoliv jiného i tady platí – cvičením k dokonalosti.

1. Najděte si přirození

Ze začátku je nejdůležitější najít si svou vlastní přirozenou polohu. Nejpohodlnější způsob jakým growlovat bez toho, aniž byste u toho umírali a námahou rudli až na prdeli. I když nebudete znít bůh ví jak dobře v momentě, kdy se vám tenhle projev stane přirozený a budete si v něm jisti, se můžete pustit do všelijakých experimentů, ať už extrémně nízkého chrapotu nebo vysokého ječáku. Tady bych doporučil snad jediné – nesnažit se experimentovat na pódiu. Může se totiž dost dobře stát, že nasadíte epesní jekot a pak ze sebe nevydáte ani hlásku nebo, v lepším případě, si hlas dokurvíte a zbytek koncertu budete chrčet jak velbloud po tracheotomii.

2. Trocha biologie

Jak to vlastně všechno funguje? Důležité je, abyste growl netahali přes hlasivky. Jednak u toho nejspíš umřete, protože to není nic příjemného. Za druhé si koledujete o polypy a následnou operaci a za třetí i váš growl bude znít jako nějaké zoufalé kvíkání. Vše musí jít od bránice a přes tzv. „nepravé hlasivky“. Zvuk se vám musí tvořit hluboko v hrdle a k jeho produkci slouží právě výše zmíněné nepravé hlasivky. Dobrá kontrola toho, jestli děláte vše správně, je dost jednoduchá. I když odgrowlujete tři hodiny ve zkušebně, pořád budete schopni mluvit a ani výška vašeho hlasu se nezmění. Nepravé hlasivky se totiž při mluvě nepoužívají. Taky by vás místo krku měly spíš bolet břišní svaly, protože všechnu energii soustředíte do bránice a vytlačování vzduchu (vytlačujte vzduch pokud možno ústy). Tam vzniká síla growlu.

3. S poctivostí nejdřív pojdeš

V žádném případě, nikdy a za žádných okolností nešvindlujte. Žádná zkreslení, efekty, dělání z dlaní „tunel“, kterým řvete do mikrofonu. Všechno jde poznat. Na dosáhnutí hlubokého growlu nádechem („inward singing“) se rovnou vyserte. Musíte holt cvičit. Co se prý ještě dá tolerovat, je přidat trochu „echo“.

4. Alkohol metla lidstva

Tenhle bod platí jak pro koho. Z mé zkušenosti je špatné growlit nevyspaný a s kocovinou, protože tělo je zkrátka v prdeli a moc kvalitní projev ze sebe nedostanete (možná tak ráno při alkoholovém sraní, ale na to většinou nikdo není zvědavý… pokud nehrajete fekál metal). Co se chlastu před, během a po koncertě týče, tak s pivem mám problém. Za a) je studené, což vám ochromí hrdlo a pak jde vše tak nějak hůř (na druhou stranu některým growlerům to prý pomáhá, takže si to musíte zkusit) a za b) se mi z těch mrdkovských bublinek chce pekelně říhat 😀 Proto já osobně preferuju něco bez bublinek a na pódiu potom vlažnou vodu v půllitru. Jo, je to gay, není to methalll, ale naštěstí si vše můžu vynahradit po koncertě. Cigáro těsně před vystoupením si raději taky odpustím.

5. Bez kyslíku to nejde

Dýchání je u growlu jednou z nejdůležitějších věcí a je obtížnější, než vypadá. Počítejte s tím, že pokud zvládnete dvouhodinovou zkoušku ve zkušebně, tak na hodinový koncert to nemusí stačit. Perou na vás světla, takže je vám vedro jak v pekle, potíte se až na prdeli, v klubu je nahuleno a to ani nemluvím o tom, když vám na pódium začnou chrlit kouř z dýmostroje. Do toho ze sebe ještě vydáváte maximum a musíte metat palicí. Je dost možné, že vám ke konci začne docházet šťáva. Je dobré se třeba domluvit se zvukařem, ať vás občas trochu vytáhne, popřídě se smluvit s kytarystou, aby vám v obtížných pasážích dopomáhal doprovodným vokálem. To, jak se vám bude hospodařit s kyslíkem dost ovlivňují texty. Pokud si je nepíšete sami, upravte si je tak, abyste měli místa na nádech. A pokud autor textů odmítá jakékoliv změny, tak mu řekněte, že je zkurvená mrdka a na oplátku mu napiště nějaké chutné, nehratelné sólo (pokud je to bubeník, kytarista, klávesák).

6. Jedineční hajzli

Pokud si do vyhledávače zadáte „How to death growl“, vyjede vám tato stránka. Je na ní spousta debilních rad a tipů, které vám k ničemu nebudou. Jediný rozumný bod je snad rozcvičení hlasivek před výkonem. Jinak to je samé: představte si pilíř vzduchu, jak prochází vaši šestou čakrou, pijte čaje zahřáté na 42 stupňů se špetkou skořice a koriandru, štěkejte jako pes, nekuřte, nepijte a neberte drogy. Jsou to všechno hezké rady, ale v metalovém prostředí téměř neproveditelné. Tohle využijete jedině, pokud growlujete třeba v Janáčkově filharmonii 😀

Každý má jinou barvu hlasu a taky jiné možnosti. Je na vás, abyste zjistili, co si můžete dovolit a co vám krásně a bez potíží jde. Pro všechny bez vyjímky však platí – cvičit, cvičit, cvičit. Growlu zdar!

Autor: Nesthor

Reklamy

4 komentáře

 1. Já chci Mayhem

  Červenec 9, 2011 (3:34 pm)

 2. pivo se nesmí pít studený ty vole…. stejně jako nic jiného. Na hlasivky každému pomáhá něco jiného, ale obecně samozřejmě kořeněný jídla, ořechy, kořeněný pití, příliš horký nebo studený pití je pičovina. Neperlivá voda, normální pivo v nějaký rozumný teplotě ok. Jinak překvapivě rozumný článek, když jsem to otevřel, děsil jsem se, co se dočtu za hovadiny.

  Červenec 23, 2011 (1:43 pm)

 3. Pogo

  užitečné…ma to hlavu i patu:) dík

  Leden 26, 2013 (11:05 am)

 4. Vypařená píča

  screamuj.blog.cz – tam je úplně všecko

  Prosinec 9, 2013 (10:44 pm)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s