Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

První alba (demíčka)-Nightwish, Eluveitie, Moonspell

Zdravím všechny headbangery, metalheady a tak dál! Dlouhou dobu jsem kvůli nabitému programu nic nepsal a tak jsem rád, že zase můžu něco sesmolit dohromady. Tentokrát se hodlám rozebrat jednu ze svých myšlenek a ta se týká počátků kapel. Jak jste si nemohli nevšimnout, drtivá většina kapel, které hrají delší dobu projde zdlouhavým vývojem a na pozdějších albech zní častokrát úplně jinak než ze začátku. Často za to můžou změny členů, tématiky, a obecně prostě vývoj dopředu. Já ovšem hodlám rozebírat hlavně ty začátky a pokusím se je srovnat s tím, co kapely hrajou dnes.

Vybral jsem si 3 kapely, na jejichž prvních větších studiových počinech jde podle mě přesně vidět, co měly ze začátku na mysli, a to jsou Nightwish a jejich Angels Fall First, Eluveitie a jejich Ven a Moonspell a jejich Wolfheart.

Nightwish- Angels Fall First

Jedná se o první řadové album finských symphonic-power-gothic-speed-femalefronted-pop-a-všechny-tagy-které-na-ně-byly-kdy-přilepeny metalistů, které vyšlo v roce 1997. Album moc ohlasů nezklidilo a Nightwish se proslavili až svým dalším počinem „Oceanborn“, ale přesto stálo na začátku. Je kdesi na přelomu jejich počáteční atmosfericko-akustické éry a doby, kdy se začali přiklánět spíše k metalu a oboje jde na albu slyšet. Z tracklistu stojí za zmínku hlavně „The Carpenter“ což je v podstatě úplně první „hit“ NW a textově se zaměřuje na nejslavnějšího tesaře (Carpenter=tesař) lidské historie-Ježíše. Dalšími skladbami které stojí za zmínku jsou „Elvenpath“ (v podstatě skladba která má na celém albu nejblíže jejich další tvorbě), disneyovská „Beauty and the Beast“ a samotný titulní song „Angels fall first“ i když se tady dá najít i spousta jiných zajímavých věcí. Mimo jiné je další zajímavostí alba, která podle mě stojí za zmínku, že je jediné, na kterém zpívá mastermind kapely Tuomas.

Jak jsem už kousek nahoře zmínil, album má v podstatě 2 druhy skladeb. A to buď metalové, což je styl ke kterému se NW přiklonili nadále, i když to nebyl původní skladatelův záměr a došlo na to spíše neúmyslně nebo pomalejší přemýšlivé, akustické někdy označovány i jako folkové což je v podstatě to, na čem NW začínali i když to není příliš známý fakt. A z obou druhů skladeb jde jakási prvotní síla a celé album má atmosféru, která už se v pozdějších počinech kapely objevuje spíše kouskovitě a občasně.. Což je možná trochu škoda.

Eluveitie- Ven

A pokračujeme Švýcarskými celtic metalisty Eluveitie. V tomto případě se jedná spíše o stručné demíčko (rok vydání 2003) než o plnohodnotné album, ale pořád myslím stojí za zmínku. Má kolem slabé půlhodinky, ale podle mě je doteď jejich druhou nejlepší věcí (ironicky za první považuju jejich nejnovější album). Má jenom 6 tracků, z nich pouze 3 jsou plnohodnotné písničky. Proč se teda o něm zmiňuju? Protože je to kurevskej nářez! Něco takového už potom Elu nezopakovali a myslím, že už ani nezopakují. Někdo o albu říká, že se mu nelíbí, jak některé nástroje zní přes sebe, že mu občas trochu neladí dohromady a podobně.. To z něho ovšem dělá ještě o dost větší nářez! Trocha nedokonalosti podle mě k folkové hudbě prostě patří, navíc všechno nemůže napoprvé klapnout přesně a perfektně dohromady, hlavně když se na hudbě podílí 10 lidí.

Tři plnohodnotné tracky na albu nesou názvy „Uis Elveti“, „Lament“ a „Druid“. „Uis Elveti“ by po překladu do němčiny (/francoužštiny/italštiny/rétorománštiny/jakéhokoli dalšího jazyka kterým švýcaři mluví) mohla s klidem obstát jako nová národní hymna. Text je psán bůhvíjakým prastarým keltským jazykem a akorát od začátku do konce opěvuje Švýcarsko. Skladba znovu vyšla na albu „Spirit“ v poupravené podobě a upřímně se mi líbí méně než tato originální verze. „Lament“ je v překladu nářek a přesně o tom taky písnička je. Skoro čtyři minuty chraplavého stěžování si na to, jak je svět na hovno. Poslední skladba je tak nějak tajemnější (možná s tím má co dočinění to, že nejčastější slovo v textu je s přehledem „mystery“) a jmenuje se „Druid“ což mluví samo za sebe.

Jestli se dá demíčko popsat jedním slovem, pak to je divokost. Je daleko tvrdší než zbytek tvorby Elu a připadá mi, že je v něm taky nesčetněkrát více energie.. Škoda jen, že je tak krátké.

Moonspell- Wolfheart

Jako poslední jsem si k tomuhle vybral portugalské gothicmetalisty Moonspell, které teda poslouchám poměrně krátkou dobu, ale jejich album Wolfheart perfektně sedí do toho o čem píšu. Wolfheart je plnohodnotné albíčko o devíti skladbách, vydáno v roce 1995 a je podle velkého množství fanoušků doteď jejich nejlepším počinem. Má 9 skladeb a od následujících alb se odlišuje hlavně svým občasným folkovým nádechem. Nejsilnější skladba je podle mě skoro až blacková „Alma Mater“, zatímco zbytek alba je kvalitativně na přibližně stejné úrovni a nedá se nijak s jistotou říct, jestli je lepší tenhle song nebo tamten. Všechny jsou prostě super! Další věci, které stojí za zmínku jsou hodně atmosferická „Vampiria“, nebo folkovější portugalsky zpívané songy „Ataegina“ a „Trebaruna“. V čem se album liší od třeba zrovna jejich nejnovějšího „Night Eternal“ je stejně jako u Eluveitie jeho divokost. Zatímco „Night Eternal“ je daleko atmosferičtější, využívá občasně ženský zpěv, klávesy a jiné symphonic prvky, Wolfheart se prostě s takovýma kravinama moc nesere. A stejně jako tomu bylo jak u Elu tak i u NW, má v sobě atmosféru, která se už prostě znova nebude dát napodobit.
A ještě jedna poslední zajímavá drobnost k albu-totiž, že jeho cover se dokonce objeví na nové sérii Portugalských známek vycházející z úspěšných rockerů země.

Tuž, tak doufám, že jsem vás nějak obohatil a pokud nějak nesouhlasíte s tím co tady píšu, tak jsem vám snad aspoň pověděl o nějakém fajn materiálu pro další poslech. Tak keep it metal!

Howhgh! Eirrikr

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s