Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Gordias

V tuzemských metalových bažinách je těžko se procházet, a to jak pro hudebníky, tak i pro posluchače. Z nepřeberného množství všelijak hrajících českých kapel se vám v tomto a dalších článcích budu snažit přinést to, o čem soudím, že za poslech rozhodně stojí. A prvním takovým tělesem, hodně mladým, celkem nadaným je ostravská kapela Gordias, která nedávno vydala demo a celkově se v poslední době aktivizuje, což je rozhodně chvályhodné. V tomhle článku vám tyhle borce představím.

A protože jejich předák Michal Krča souhlasil s krátkým intervijů, přináším vám jeho slova hned na úvod.

Kdy jste zhruba začali hrát, jak se vyvíjela vaše sestava? Měli jste od počátku jasno jestli metal nebo jste začínali s něčím jiným? Pamatuju si, že jste dřív měli zpěvačku.

Jako počátek kapely by se dalo brát jaro 2009, kdy byla složena první skladba, která měla tehdy ještě hodně odlišný styl než teď a pod původním názvem Butcher’s Hook. Zakládající členové(Michal Krča, Karel Antošík, Jiří Londa) zůstali dodnes, na bicí a zpěv jsme měli 2 dnešní členy skupiny Komparz. S těmi jsme původně byli jako jedna kapela, ale pak jsme se odtrhli kvůli stylovým neshodám. A to ještě netušili, jak tvrdou hudbu budeme hrát dnes :-D. Kapela prošla mnoha změnami a reálně začala fungovat až od října 2009 s příchodem nového bubeníka Michala Juhaniaka a novou zkušebnou v Ostravě(tu jsme měli společnou s Komparzem). Tam se teprve začalo pořádně zkoušet a přicházely nápady na nové skladby. Michal J. nasměroval kapelu zase dál a stylově jsme dost přitvrdili. Skupina po dlouhém hledání objevila necelý měsíc před prvním koncertem začínající zpěvačku Mary. Ta nás však po čase opustila, nejen kvůli neshodám s kapelou, ale také z časových důvodů. Iniciativu tedy převzal Michal Krča a ujal se hlavních vokálů s podporou Karla Antošíka. K tomu došlo na začátku roku 2011 a momentálně jsme s aktuální sestavou spokojeni.

Jméno Gordias je celkem nové, pročpak ta změna z Butcher’s Hook?

Název Butcher’s Hook se prokázal jako špatný v mnoha směrech. Název si nikdo nepamatoval, ve vyhledávačích to většinou nalezne skupinu SlipKnoT (právě stejnojmenný název jejich skladby nás inspiroval) a apostrof taky působil problémy. Ale hlavně samotný význam se k nám již nehodí. Naše tvorba je teď více oduševnělá (aspoň se o to snažíme :-), má atmosféru, melodii a dynamiku. Proto jsme „Řezníkův hák“ zavrhli.
Naopak Gordias to je název téměř dokonalý. Dobře zní, dobře vypadá, týká se mytologie a vyhledávání je snadnější. Je to krátké slovo, co se stejně čte, jako píše, takže se dá také dobře zapamatovat. Popravdě nás docela udivilo, že ještě nebyl obsazený. Jedinou nevýhodou je, že ve vyhledávačích se právě první zobrazí wikipedie a info o mytologii. Ale kdo nás najít chce, tomu se to povede.

Jaké jsou vaše inspirační zdroje? Jaké kapely jsou vaše oblíbené? Máte nějaké vzory nebo idoly?

Inspirovalo nás spoustu kapel různých žánrů. Kytary určitě ovlivnil Paul Gilbert a s ním spojené projekty RacerX a Mr. Big. Samozřejmě nás neminul vliv Rhapsody of Fire a Amon Amarth. Také často odsuzovaná skupina SlipKnoT a poslední dobou především polská drtička Behemoth. Také na nás určitě zanechali velký dopad Silent Civilian, Septic Flesh, Hypocrisy a DethKlok 😀 Z progresivních záležitostí hlavně sólová deska Johna Petrucciho a Dream Theater. No a v neposlední řadě geniální avantgardní kytarista Buckethead.
Neřekl bych, že máme přímo vzory, snažíme se jít originálnější cestou a za každou cestu nekopírovat ostatní. Myslím, že se nám zatím podařilo vytvořit zajímavý mix, který se může líbit jednak příznivcům hodně tvrdé hudby, tak milovníky melodie.

Teď jste udělali celkem solidní demáč, můžete prozradit co plánujete v nejbližší době? Bude i nějaký výjezd z domoviny?

Demo bych bral spíše jako takovou ukázku alba, které plánujeme dodělat na konci tohoto nebo na začátku příštího roku. Přidáme tam ještě 3-4 šťavnaté skladby a hodláme udělat přebal se vším všudy. Momentálně máme v plánu podchytit pár festivalů po česku a dostat se tak více do podvědomí lidí. Doteď jsme tu organizaci moc neřešili, ale teď chceme být co nejvíce aktivní. Výjezd z domoviny zní sice pěkně, ale nejsme ještě dostatečně známí, aby nám někdo platil cesťák. Každopádně teď rozesíláme demo všude možně a hledáme nějaký record label, který by se nás „ujal“. V takovém případě by se věci daly do pohybu.

Tak, tolik Michal a teď k nahrávkám samotným. Protože jsem Gordias ještě pod starým názvem několikrát zažil naživo, byl jsem hodně zvědavý, jak to bude znít. Trochu jsem se děsil možného soundu ve stylu „šílený dědek na buldozeru“ kterým se honosí řada tuzemských demo počinů a které rozhodně nejsou dobrou vizitkou… pokud kapela nehraje nějaký fecal-gore-grind-piča-pagan-hovno-metal. Ale tihle borci se svého díla zhostili řádně a dali si záležet a po technické stránce jim není co vytknout.

A co je tedy hlavní devizou Gordias? Je to melodický death metal s říznými kytarami, ve středních tempech, žádné vyložené drtičky ani sypačky. Je to podladěné, je to masivní, je to valivé, občas proložené nějakým tím sólem, či odlehčené nějakou tou předehrou nebo mezihrou na čistý kanál. Ostatně, zvuk kytar cením ze všeho asi nejvíc, povedlo se uchovat jejich čitelnost a přitom je zvuk řádně nabušený, což u skladeb, které jsou na netu k poslechu, sedí jak prdel na hrnec. Zprvu mi přišlo, že jsou skladby trochu moc dlouhé a že by se daly seškrtat na poloviční stopáž, ale po několika dalších posleších jsem pochopil, že takový nápad je čirá blbost, protože by skončily dřív, než by stačily vyniknout. Jako pozitivní věc vnímam i to, že každá skladba vždy takovou cestou odněkud někam, vykazuje posun, vývoj.

Nesmíme pominout vokály, které jsou celkem zdařilým mixem murmurů, vřešťáků i čistého zpěvu. Bohužel texty si budu muset dodatečně sehnat, protože musím doznat, že slovům není pořádně rozumět. A je škoda nevědět přesný obsah písní, jejichž atmosféra je místy až úskostně ponurá.

Jak tedy vyhodnotit demo Gordias? Kdybych měl zjednodušovat, řekl bych, že to je tak trochu jako kdyby dal někdo starou Sepulturu a Opeth do mixéru a řádně to smíchal dohromady. Výsledkem je masivní ponurý zvuk, který však disponuje celkem pěknými sóly a vyhrávkami, vokálem taženým až z paty a rázným neustále vpřed se valícím rytmem, do kterého se dobře headbanguje. Stojí to za poslech, návštěvu koncíku a v tuzemských bažinách se borci rozhodně neztratí. takže dávám solidní 8/10 a doporučuju k poslechu. Více o Gordias naleznete zde a zde.

Keep banging!

Orgebanger

Reklamy

2 komentáře

  1. No hele, ale pokud se nepletu, velmi krátkou dobu s váma spolupracoval i zpěvák paťas. To ho takhle opomíjíte tady? 😀

    Září 13, 2011 (2:30 pm)

  2. PanKrtcha

    No jako vycházíme s ním dobře, ale on spíše jen přišel na pár zkoušek. Dalo by se říct, že dříve než začal, tak skončil. Každopádně to nebyl záměr, jen jsem ho zapomněl zmínit.

    Září 13, 2011 (6:09 pm)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s