Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

GRRMethalll – aneb Písně ledu a ohně a oceli

Ptáte se, kdo je ten Santa Claus na fotce? Není to nikdy jiný, než samotný G.R.R. Martin, největší sadista, mučitel, vrah, tyran, pesimista, deviant a Satan v přestrojení, kterému se kdy dostalo pero do ruky. Se svým perem sepsal ságu (zatím nedokončenou), která nese honosné jméno Píseň ledu a ohně a je plná lží, intrik, vraždění, mučení, zrady, podvodů, pošlapaných snů, rozdrcených ambicí a znásilněné cti. Autor se vyžívá v trápení nejenom svých vymyšlených postav, ale i početné fanouškovské základny – napsání prozatím posledního dílu mu zabralo celých šest let, přičemž už od roku 2007 sliboval, že to každou chvíli vyjde. Asi jsem taky nějaká zvracená duše, nebo možná masochista, ale já tohohle dědu a všechno co napíše prostě miluju.

Ptáte se co má společného s metalem? Vlastně vůbec nic. Nechal jsem se ale inspirovat starším článkem Tolkienův methalll  a zaměřil se na hudbu, která vychází z díla G.R.R. Martina a to především z Písně ledu a ohně. Nebudu se snažit kapely nějak hodnotit nebo recenzovat, spíš se jedná jen o takový přehled, který by měl zájemcům o tuto hudbu usnadnit pátrání.

Pro neznabohy: První díl ságy se jmenuje Hra o trůny  a v nedávné době natočila HBO povedený seriál věrný předloze. Hra o trůny slaví poměrně velký úspěch a dovolil bych si říct, že se jedná o seriálovou událost roku. Pokud jste o něm doposud neslyšeli, asi jste posledních pár měsíců strávili na Sibiři či v hloubi Amazonského pralesa. O čem sága pojednává vám tady vyprávět nebudu, raději si sežeňte knížky, nebo jukněte na seriál. Jo a článek může obsahovat sem tam nějaký drobný spoiler.

Myslím že první místo mezi všemi následujícími kapelami si zaslouží Winterfell. Byli první a jejich vznik a vlastně celá tvorba se točí okolo Písně ledu a ohně – mají však songy i o severské mytologii či Pánovi prstenů. Tato powermetalová partička vznikla v USA roku 2000 a za celou svou krátkou kariéru zvládli vydat EP Winter is Coming (2002) a plnohodnotné album The Veil of Summer (2005). Postupem času se na to jednotliví členové kapely vysrali a zůstal pouze zpěvák Robb Graves, který se zdviženým mečem přísahal, že dá dohromady novou družinu a všem nám ukáže. Načež odcválal na svém oři a od té doby o něm nikdo neslyšel. Na ukázku si dáme song o Viserysi Targaryenovi, smutném žebráckém králi, který nakonec dostane svou zlatou korunu.

Další partička na programu jsou nizozemští Arkngthand. Tento nezapamatovatelný název se prý vyslovuje [arkntend] a je to nějaká sada trpasličích run z Elder Scrolls III: Morrowind. Jejich první album nás nezajímá, teprve až to druhé – nazvané příznačně Songs of Ice and Fire (2009). Názvy songů snad nenechají nikoho na pochybách, o co vlastně jde: Game of Thrones, Clash of Kings, The Waterdancer, The Woods of Whispers, Last Summerdays a další. Podobně jako Winterfell, i Arkngthand hráli powermetal a stejně podobně taky přestali existoval. Tedy, banda zůstala pohromadě, avšak změnili název a styl hudby. Že by všechny kapely hrající GRRMethalll postihl syndrom Eddarda Starka?

Neztrácejme však hlavu! Existují i další kapely věnující se této tématice. Vraťme se z Nizozemí zpět do USA, kde už od roku 2003 řádí banda zvaná originálně a nápaditě The Sword. Začínali na doom metalu, ale přešli k heavy metalu ve stylu starých Black Sabbath a dle mého názoru jim to šlape docela dobře. Nejedná se tentokrát o čistý GRRMethalll – The Sword čerpají mimo jiné z Roberta E. Howarda (barbar Conan), H.P. Lovecraft (a jeho Cthulhu mýtus), Arthura C. Clarkea či severské mytologie. Abych konkrétně jmenoval songy týkající se Písně ledu a ohně: Winter’s Wolves, To Take Black, Maiden, Mother & Crone a možná ještě některé další – názvy by tomu odpovídaly, ale podle textů nevím nevím…

Asi nikoho nepřekvapí, že mezi kapely hrající GRRMethalll uvedu Blind Guardian. Němečtí bardové si dali pěkně na čas – teprve na svém posledním albu z roku 2010 zařadili songy o království Westerosu. Pána prstenů už zřejmě celého vybrali, Jordanovo Kolo času umřelo spolu s Jordanem, takže když se rozhodovali co dál dělat, Píseň ledu a ohně pro ně byla jasná volba. Songy: War of the Thrones a A voice in the Dark – pěkný powermetalový nářez o Branovi.

Na závěr bych zmínil ještě dvě kapely. Hammerfall, ačkoliv nemají výslovně žádnou písničku ze světa Píseně ledu a ohně, používají ve svých textech hlášky a slogany ze série. Například název jejich alba Chapter V: Unbent, Unbowed, Unbroken je převzatý slogan rodu Martellů z Dorne (samozřejmě bez toho Chapter V).

No a pak ještě Within Temptation někde někdy prohlásili, že mimo jiné čerpají i z díla G.R.R. Martina.

Pokud ještě nemáte dost, mrkněte na tuhle a tuhle stránku (2. část).  Autor se pokouší přiřadit jednotlivým rodům a postavám metalové písničky, které se k nim hodí. Myslím,  že se mu to docela povedlo.

Autor:  Richaaarrrd

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s