Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

The Agonist, aneb záblesky slastné agónie

Kapela The Agonist pochází z Montrealu v Kanadě (frankofonní provincie Québec, ale všichni členové jsou celkem anglofonní 😀 ) a přestože jde o kapelu se zpěvačkou a jinak samými chlapy, neřadíme ji do kozymetalu, nýbrž do melodic death metalu po bok Arch Enemy, Dark Tranquillity, In Flames, All That Remains a podobně, protože The Agonist nehrajou kozymetal ani náhodou. To jenom tak pro pořádek, než na mě zase začnete řvát, že si protiřečím. A i kdyby jo, vždycky vám můžu vmést do tváře klasický citát: „COGITO, ERGO CONTRADICO.“ Myslím, tedy protiřečím si, který ve čtvrtém století před Kristem vyřkl slavný mudřec Malfungius Prostata 😀 No, a protože nové album The Agonist má vyjít až příští rok, v tomto článku si jenom řekneme něco málo o deskách předchozích a o dvou nových záblescích, tedy skladbách z připravované desky třetí, které vyšly coby EP. Tento článek vám přináší Útočná brambora vzor 97. I brambory mohou trhat střeva.

The Agonist vlítli na scénu v roce 2007. Byl to dobrý ročník. Méně krav, ale více volů, také sviní bylo toho roku dost. Debut nese poetický název Only Once Imagined a na obálce je podivná černá stvůra se zobanem objímající bělostnou pannu se škraboškou. To by samo o sobě mohlo zavdávat k nějakému symphony power cosi kdesi, nicméně –

Ano, jedná se o starou dobrou nářezovou práci. Holčina, co si vzala na starosti vokální stránku celé věci, totiž Alissa White-Gluz je neobyčejně… obdarovaná. Growly, vřešťáky, chrchly a všemožné jiné zvuky vyluzuje s grácií sobě vlastní, ale také čisté hlasy má správně hysterické a apelativní a není žádný div, že zkusila štěstí i v Kanadské Superstar. Nicméně se dál drží metalového kopyta a je to dobře, protože zraje jak správně zamřelý kus hovězího. Skutečně, lepší a univerzálnější metalovou zpěvačku bych na glóbu hledal jen těžko (byl jsem onehda nařčen z mužského šovinismu, tady vidíte, že to není pravda, že mi jde především o hudbu, nikoliv o džendr bendr).

Hudebním mozkem kapely je Danny Marino, precizní kytarista s velmi rozvinutou schopností šmodrchat melodie a akordy tak, že to je neuvěřitelně složitě jednoduché a dobře poslouchatelné 😀 Co se týče ostatních borců, Paco Jobin (gui), Chris Kells (ba) a Simon McKay (dr), to jsou samozřejmě solidní vyjebanci, podle videjí z tour, backstage a studia zřejmě také pijáci k pohledání a jinak s výborní muzikanti.

Deska Only Once Imagined byla debutem velmi povedeným a obsahovala všechno to, po čem srdce posluchače toužilo. Jedinou vadou na kráse mohl být snad trochu převýškovaný zvuk, ale jinak si u mě vysloužila 8/10. O dva roky později kapela vydává druhou, o poznání divočejší desku, ovšem s názvem neméně zasněným: Lullabies for Dormant Minds. Z ní mám nejradši tuhle věc:

Jednak proto, že se v ní podivně zvrhlým způsobem prolíná lyrická zasněnost a přímočarý nářez. Něco jako když si dáte jahodovou zmrzlinu a posypete si ji chilli. A funguje to. Nutno dodat, že text k téhle písni je hodně šílený a pro jistotu není členěný do slok nebo jiných úseků, je to prostě jednolitý výpovědní proud. No a fakáč na konci, co víc si přát. Lullabies for Dormant Minds byly fajný nástřel a prožil jsem s nimi mnoho radostných i rmutných chvil. 9/10.

A teď k věcem úplně nejnovějším, totiž skladbým The Escape a Lonely Solipsist. Zvuk se trochu změnil, dozrál. Jářku máme se na co těšit a je celkem štěstí, že celé album vyjde až příští rok, jinak by byla pozice nových In Flames v boji o desku roku velice vážně ohrožena, ostatně, vyslechněte sami:

Tak, myslím, že víc už k této bandě nemá cenu říkat, pokud jsem vás o jejich kvalitách doteď nepřesvědčil, je to marné. Ostatně, již Karel Čapek řekl: „Ty seš fakt Hitler? Tak schválně, strč mýho bráchu do lágru.“ No, ani nevím, jak to souvisí s tím, co jsem napsal předtím, ale my již víme, že to fakt Hitler byl. Nicméně, těšme se na novou desku od The Agonist, protože tyto dva záblesky skýtají agónii velice slastnou. Keep banging!

orgebanger

Reklamy

One response

  1. Pingback: Co nám rok 2011 přisral « methalllblog

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s