Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Jon Mikl Thor – bůh, nebo jen nadčlověk?

Zdravím všechny hajzly, hajzlice a hajzlčátka. Dnešní článek bude poněkud osvětný až skoro vzdělávací. Na metalové scéně se pohybuje řada zajímavých, kontroverzních a zábavných postaviček, které v nás dokáží vzbudit údiv, rozhýbat bránice či naplnit toaletní mísu natráveným obědem. Objektem našeho zájmu se stane božský Thor, který hravě zvládne všechny tři věci najednou a ještě přitom bude znuděně zívat. Abychom si to ale ujasnili – Thorem nemyslím fousatého chlapíka s kladivem, co se v Asgardu opijí medovinou. Mám namysli Jona Mikla Thora, samozvaného „legendárního rockového válečníka.“

Cože, vy neznáte Jona Thora? No nemusíte se stydět, já o něm taky před pár týdny ještě nevěděl, nebýt toho, že jeden člen redakce postl na Facebooku nejhorší metalový videoklip vůbec. Ale pěkně popořadě. Kdo je vůbec Jon Mikl Thor? Je to pták? Je to letadlo? NE! Je to SUPERMAN! Úchvatný Thor je takový lepší Ferda mravenec – práce všeho druhu. Začínal jako poměrně schopný bodybuilder, pak se stal rockovým zpěvákem, hudebním skladatelem, hercem, scénáristou, majitelem nahrávacího studia, sportovním historikem, zabýval se brand marketingem, je prezidentem Vulcan Sky Entertainment Group Ltd a často i filmovým  a hudebním producentem. Občas taky přednáší na Pacific Audio and Visual Institute ve Vancouveru.

Začněme bodybuildingovou kariérou tohoto metalového boha. Thor strašně rád posiloval za zvuku rockové muziky, což ho silně ovlivnilo do budoucna. Díky poslechu tvrdé hudby se tak vypracoval, že jako první Kanaďan na světě získal titul Mr. Canada a zároveň titul Mr. USA, čímž dosáhl vrcholu své kariéry. Kromě toho získal jen tak mimochodem ještě dalších 40 titulů, jen aby se neřeklo. Svět posilování už pak nebyl pro Thora žádnou výzvou a tak zamířil do světa showbusinessu a muziky.

Už jako malý bůžek měl Jon Thor velice blízko k muzice. V sedmi letech se začal učit na akordeon – po pár letech ale zjistil, že je to pro něj strašně moc málo cool nástroj a tak přesedlal na kytaru. V hudebním průmyslu začal být aktivní někdy okolo roku 1973. Původně se jeho kapela jmenovala Mikl Body Rock, později Thor and the Imps, až se nakonec definitivně přejmenovali na Thor. V kapele Jon obstarával vokály, kytaru i skládání songů.

V roce 1976 se Jon Thor objevil poprvé v celostátním vysílání Merv Griffin show, kde obecenstvo srazil do kolen svým dechberoucím vystoupením. Dechberoucím doslova, když uprostřed vystoupení přestal zpívat a  silou svého dechu nafoukl gumovou ohřívací láhev tak, až explodovala, načež se chopil mikrofonu a pokračoval ve zpívání. Záznam můžete vidět na Youtube. Prosím slečny, aby si před shlédnutím raději sedly – bude to pro ně pohodlnější, až budou omdlévat vzrušením.

Nafukováním gumové lahve však Jonovi úžasné schopnosti nekončí! Thor byl především výborný showman a jeho koncerty nabízely fanouškům i něco navíc. Skoro by se dalo říct, že to bylo takové napůl cirkusové vystoupení, kde svalnatý bodybuilder Jon předváděl, čeho všeho je lidské tělo schopno. Ale abych vás nenapínal: běžnou činností při koncertech bylo ohýbaní želených tyčí v zubech, či rozbíjení betonových tvárnic kladivem na Thorově hrudi. Úžasné dělá Thor ihned, zázraky na počkání!

Od roku 1973 hraje Thor (s desetiletou pauzou) do dnes. Vydal přes 14 samostatných alb (s mužnými názvy jako: Only the Strong, The Edge of Hell, Beast Women from the Center of the Earth, Devastation of Musculation), nespočet singlů, EPček, soundtracků a kolaborací s jinými muzikanty. Jeho hudební styl se pohybuje mezi rockem, heavy metalem, power metalem – obecnější charakteristika je pak muscle rock či muscle metal. Zajímavostí je, že ačkoliv se Jon pohybuje v hudebním průmyslu a má vlastní nahrávací studio, jeho hudba zní i dnes stejně jako před 40 lety. V roce 2004 se objevil na seznamu „100 nejlepších frontmanů všech dob“ britského časopisu Classic Rock Magazine. Netuším na jakém místě se přesně umístil, ale jestli nebyl první, je někde něco špatně.

Nikde jsem nenašel žádnou oficiální informaci která by tomu nasvědčovala, ale Thor stál za vzor mnoha jiným muzikantům, snad nejvýmluvnějším důkazem jsou Manowar. Manowar sami se k Thorovi nikdy nehlásili – můžou to tajit, můžou zapírat, ale všechno nasvědčuje tomu, že Jon Mikl Thor sloužil jako přímá inspirace pro Manowar (ti v 80. letech teprve hledali svůj styl, zatímco Thor už v tom měl dávno jasno). A jestli ne, ať kladivo Mjolnir rozdrtí moji lebku!

Jak už jsem zmínil na začátku – s Thorem jsem se poprvé seznámil v takzvaně nejhorším metalovém videoklipu vůbec. Nevím na co si lidi stěžují, ale ten klip má úplně všechno! Zákeřného malého trpaslíka, věšteckou kouli, svalnatého hrdinu, souboje s meči, starý hrad, princeznu kterou je třeba zachránit, kruté záporáky, psychedelické efekty a dokonce úder blesku! Co na tom, že provedení je absolutně amatérské a je to strašně kýčovité (včetně textu)! Ale posuďte sami:

K hudební kariéře krále muscle rocku asi již bylo dost. Pokud máte o Thorovu hudbu zájem, na Youtube najdete spoustu songů. A jestli se cítíte statečně, můžete si rovnou stáhnout alba Only the Strong, nebo Thor against the World.

Co se herecké kariéry týče, hrál Jon Mikl Thor třeba v takových hitech jako Recruits, Zombie Nightmare, Rock ‚n‘ Roll Nightmare, Graveyard, Family lost. Všechny tyto hluboké a výpravné filmy mají na IMDB hodnocení v průměru okolo 2/10 (na ČSFD by jste je hledaly marně). Prý se v nich skrývá krása filmů Eda Wooda – jsou tak špatné, až jsou dobré. Thor si v rozhovorech pochvaluje, jaký měly filmy úspěch a jak početnou fanouškovskou základnu mají. Bohužel jsem neměl tu čest posoudit to – filmy se obtížně shánějí.

Podívejme se aspoň stručně, o čem filmy jsou. Třeba po přečtení popisku ke Graveyard jsem se vypravil na nebezpečný asi patnáctiminutový quest, jehož cílem bylo stáhnutí tohoto filmu. Quest dopadl bohužel neúspěšně – tvrdé a nelítostné prostředí internetu mě zdolalo a rozdrtilo mé naivní myšlenky.

Graveyard (Hřbitov): Dva zaměstnanci s minimální mzdou zjistí, že je jejich šéf nejenom zabil, ale oživil je z mrtvých, aby pro něj mohli pracovat zadarmo.

Ještě zajímavější by však mohl být film Rock ‚n‘ Roll Nightmare, ze kterého se podíváme na epickou ukázku:

Rock ‚n‘ Roll Nightmare: Z jedné staré farmy záhadně zmizí celá rodina. O pár roků později na farmu, v jejíž stodole je moderní nahrávací studio, přijíždí glam metalová kapela The Tritons. Hlavní zpěvák John Triton (hraje ho Jon Mikl Thor), přemluví kapelu k vystoupení ve stodole a po té se objeví podivné malé potvůrky a začnou se dít zvláštní  věci. Členové skupiny a jejich přítelkyně se začnou chovat podivně a mizí jeden za druhým. Brzy zůstane pouze John Triton, který skrývá tajemství. Nakonec se ukáže zlo samotné a vypukne bitva mezi nebem a peklem…

A na tuto epickou bitvu mezi nebem a peklem se nyní podíváme. Možná bude lepší vás předem připravit na to, co vlastně uvidíte. Schyluje se k epickému souboji dobra a zla. Na straně dobra: archanděl Triton, přestrojený za zpěváka Johna Tritona. Na straně zla: samotný ďábel (?). John Triton odhalí svou pravou identitu a za doprovodu songu We accept the Challenge započne bitva. Zbytek…na ten se raději podívejte sami. Připravte se na Thorovo zpocené svalnaté tělo, jeho intenzivní pohled a úžasné boxerské dovednosti. Pánové – na toto video se nedívejte se svými přítelkyněmi. Protože jakmile jedou uvidí Thora, nebudou toužit po žádném jiném muži.

To by tak ode mě bylo o Thorovi vše. Methalllblog je příliš malý na to, aby pohltil celou jeho osobnost a dokázal mu učiniti za dost. Co to povídám – celý internet je příliš malé médium pro to, aby zachytilo Thorovu božskou podstatu. Doufám, že vám epická videa v tomto článku nevypálila oči a svalnatá hudba nepoškodila nenávratně vaše ušní bubínky. Pokud ne, tak na shledanou zas někdy příště.

Autor: Richaaarrrd

Reklamy

3 komentáře

 1. Ježkovy voči! 😀 Fantastickej kašpar 😀

  Listopad 26, 2011 (6:45 pm)

 2. Richarde, tohle se povedlo 😀 pokud existuje cosi jako ztělesnění nevkusu, pak je to Jon Thor 😀

  Prosinec 1, 2011 (4:09 pm)

 3. Wundar

  Je to bůh !!! Je to borec,viděl jsem film Rock n Roll Nightmare a je to pecka !!! Kdo z vás dokázal to co on ??

  Listopad 21, 2013 (11:02 pm)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s