Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Root: Zjevení – české retro

Tak, smradi, dneska je výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, takže si při tom vzpomínání na bolševické doby pustíme trochu poctivého českého blacku tak, jak si ho v končící normalizaci představovala dnes již celkem známá kapela ROOT soustředěná kolem Big Bosse, černokněžníka Jiřího Valtera z Brna. Nevím, jak daleko sahá sláva této kapely, ale počítám, že příliš daleko za hranice české blackové komunity a česko-slovenského jazykově-kulturního prostoru asi ne. Tak si něco pusťme. A rovnou tu nejvíc bezva úplně nejdobřejší věc, co se na desce Zjevení dá najít:

No… Jak začít?
Asi takhle: mnoho českých kapel, lhostejno v jaké dekádě našich dějin, čerpalo vždy z určité fascinace hudbou, která se sem dostávala ze zahraničí. A je to na jejich tvorbě poznat. Album Zjevení od kapely Root, vzniknuvši v prvním roce po Sametové revoluci, není žádnou výjimkou. Je to okouzlení black metalem jako celkem. Je to ochutnávka jednotlivých nešvarů black metalu zaobalená do brněnského přízvuku a hudby složené a nahrané v českých podmínkách. Podle toho to taky vypadá. Netroufám si odhadovat, přes co to bylo nahrané, ale vzhledem k tomu, že generace hudebníků činných v té době takřka bez výjimky uctívala značku Maršál (neplést s Marshall), tak to bude nahrané přes Maršály. Maršál je totiž kult. Není to zesilovač, ale Maršál. Kytara a Maršál. Tak to prostě je.

Skutečně, pohlížet na jakýkoliv kus české hudby z období pár let před anebo pár let po převratu z dnešního pohledu je obtížné. Ano, můžeme nadávat na mrzkou kvalitu nahraného zvuku a na celkově podivné technické provedení a zpracování. To se samozřejmě dá obhájit tím, že tehdejší vnímání metalu a zkušenost s ním byla velmi odlišná od toho, co poslouchá naše generace. Ale stejně. Jsou určité věci, které začnou samovolně srát, například, že všechno je od E. Proč? Protože to je nejhlubší tón na kytaře laděné v E. Kdo to kdy viděl, ladit kytaru třeba níž. To kytaristé v roce 1990 ještě neznali. Takže všechno je od E. Nad tak pěkně tesla tranďákovým zvukem kytar – jak říkám, beztak to je Maršál (opět, neplést s Marshall, to je něco jiného) – by se dnes červenal i Jouza z Vidlákova vod vedle, ale tehdy byl prostě takový vkus. Jedině, rozmíš, Maršál, hodně ohulit výšky a dát na to chorus, aby to byl pořádnej blekmetál. Riffy jsou takové mátožné, repetitivní, ne příliš zajímavé, občas nějaké to sólíčko, co v tom nakřáplém tesla zvuku nemá moc šanci vyznít čitelně. Už to v sobě nese takový zárodek, že skutečný black má znít jak z prdele, ale zde jde v porovnání s jinými hudebními kusy zvuk ještě celkem krystalicky čistý. O bicích moc nevím, co bych napsal. Podobně mátožné jako kytary, snad trochu lepší.

Kapitola sama pro sebe je vokální projev zpěváka, který v sobě nezapře, že je brňák jak poleno, což samozřejmě není nic proti ničemu, ale při recitacích v „meditativních“ částech alba vyznívá tak nějak komicky a celkově to umocňuje již tak dost komickou atmosféru textů, jejichž obsah by se dal zaobalit do věty: „Toto je ta nejzlejší věc, jakou jste, vy pepíci, kdy slyšeli. Tohle je blekmetál, obrácenej kříž, 666, pentagram, krev, satan, všechno!!!!“ A jak jsem uvedl dříve, je to taková ochutnávka všech těch hlavních nešvarů black metalu: že Satan je ve své zlosti v podstatě dobrý, že křesťanství je zlo, že ďábel přichází… Je to tak pěkně zobecněné, že bych to okamžitě dal k poslechu někomu, kdo český blekmetál nikdy neslyšel a ptal by se, co to je. Současně je to také taková fascinace tím, co že to vlastně hrajeme. Nadšení, že to je tak zlé a už tady nejsou žádní komouši, aby nám to zakazovali. A propos, je jasné, že modulační efekty na hlas se v blacku používají běžně. Ale to, co je užito zde, je taky tak nějak komické. Jde z toho všechno, jenom ne hrůza. 😀

Pokud bych tuto desku měl nějakým způsobem hodnotit, dal bych jí 4/10 za porevoluční nadšení brněnských metálistů. Ale z hlediska nějaké progrese, převratnosti nebo přispění k žánru jako celku nejde o nic závratného. Je zde ovšem jedno velké plus, které Root má a které si bez výjimky zaslouží. Dva body sice nevypadají jako velký rozdíl, ale skutečně, je to o dvě třídy lepší než Leaves‘ Eyes. A to je u mě skutečně velmi, velmi, velmi, převelmi dobrá vizitka. Příště se mrkneme na něco od Root z poslední doby a porovnáme, jak velký kus cesty za těch 22 let ušli. Zatím se mějte jak chcete. Keep banging!

-orgebanger

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s