Metly metlám! Psáno krví a sračkama, co život dal.

Trollech – Ve Hvozdech

Tak, dnes tady máme další české dílo. Kapelu Trollech z Plzně jsem nikdy nějak extra nežral, ale pár písniček jsem od nich při svých toulkách po metalu slyšel. Kdykoliv se s kolegy při pivních ožraleckých debatách (za střízliva debaty zásadně nevedu) dotkneme ožehavého tématu českého metalu, pokaždé padne jméno Trollech jako určitý symbol situace, ve které se česká metalová hudba jako celek nachází, totiž určitá kentusáckost, neřkuli amaterismus, přiblblost a publikum ochotné poslouchat v podstatě cokoliv tím ochotněji, čím kentusáčtěji daná hudba zní. Nerad bych byl vůči Trollechu a české metalové scéně vůbec nespravedlivý ale jen velmi málo kdy se setkávám s opakem. Vždyť si to vezměte: kolik velkých jmen notoricky známých po celém metalovém světě pochází ze Švédska, Norska, Finska, Německa, Polska a Británie? A kolik z Česka? Rčení, že co Čech to muzikant s naší realitou ostře kontrastuje. 

Album Ve Hvozdech vzniklo v roce 2001, takže mu je letos 11 let, jé mámo, jak ten čas letí.  Na wikipedii jsem se dočetl, že Trollech je kapela hrající pohanský lesní black metal. Okej, no problemo, říkám si, motivace k takhle úzce vymezenému žánru nepochybně vychází z ubíjejícího života dnešního člověka v technopolis, která v každodenním životě nahradila přírodu, což je pro mnoho hudebníků z celé Evropy znepokojující, dokonce tak, že velmi rádi využijí příležitost, aby si upletli copy, navlékli lněné kytlice a se svými elektrickými nástroji vyrazili do luhů a hájů se svým fantazírováním o tajemných bytostech, kouzelné moci Matky Přírody a dalších ztřeštěností. Ale chápu to. Život uvnitř civilizací a průmyslem přesycené technopolis může být velmi ubíjející. Je to sranda, sledovat hudebníky technicky, sociálně a nezřídka i existenčně závislé na technopolis, jak lnou k přírodě, jak se  s ní nechávají fotit a natáčet, jak o ní nadšeně a rozvláčně žvatlají, zpívají a hrají. Ale proti gustu žádný dišputát, mně to přijde stejně uhozené jako vážně míněný satanismus, nebo vážně míněné radikální křesťanství. Je sranda to sledovat, ale bylo by pro mě utrpením se v něčem takovém angažovat.

Album Ve Hvozdech je prvotinou od Trollechu a rozhodl jsem se k němu podle toho přistupovat. Když vezmu do úvahy, že správný black metal má znít jako z prdele, pak je deska technicky zpracovaná na jedničku s hvězdičkou. Jinými slovy, je to dělané na koleně. Tady na kytary nebyl použit ani tolik kultěný Maršál, je to fakt zbytečně hnusné a nečitelné, stačilo by to prohnat úplně nejpičaťejším EQčkem a bylo by to o dost více poslouchatelné. Bicí jsou automat. Opět, v black metalu to není zas tak řídký jev, ale stejně, tohle zní fakt hodně blbě. Ale chápu, že zdroje oproti dnešku byly značně omezené a hlavní hnací silou bylo především nadšení kapely. Jinak si totiž nedovedu představit, že by něco takového někdo nabídl k poslechu jako album a myslel to vážně. Pokud jde o riffy a melodie, ano, jsou tam určité pěkné souzvuky, v několika případech jsem zaznamenal i celkem schopný hudební nápad, ale pořád nemůžu říct, že by to hudebně bylo nápadité nebo nějakým způsobem zajímavé. Ovšem, ten pičatý zvuk to hodně sráží.

Vzhledem k podmínkám celkem dobré vokály jsou v češtině, což je zase taková věc, které se hodně lidí rádo chytne, že aspoň dobré, že je rozumět, o čem se zpívá bla bla kecy kecy. No, je pravda, že rozumět jde, ale tomu, čemu jsem rozuměl, bych raději rozumět nechtěl. Naivní, kentus, trollové, lesy, dřevo, zlí křesťané, atd. Takový ten obvyklý pagan sortiment v dosti ušmudlaném infantilním kabátě. Zase: jde o nadšení kapely ze sebe samé a že má koncept.

Pod jedním songem čtu koment, že takovou kapelu jsme tady už dlouho potřebovali. No, může to být zrovna tak ironie jako vážně míněná věta. To nechám na vás. Ve Hvozdech mě o kvalitách Tollechu nepřesvědčilo. Dávám 3,5/10O jednu a půl třídy lepší než Leaves‘ Eyes. A stejně jako u Root si poslechnu nejnovější desku a pokusím se vyhodnocení případného pokroku. Keep banging (pokud to u tohodle chřaplavého hukotu vůbec jde)!!!

orgebanger

Reklamy

One response

  1. Pingback: Trollech: Jasmuz – srovnání II. « methalllblog

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s